W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

CIK pomaga mieszkańcom w trudnych sytuacjach

CIK pomaga mieszkańcom w trudnych sytuacjach
09.11.202011:22

Centrum Interwencji Kryzysowej oferuje różne formy wsparcia dla mieszkańców Lublina. Osoby znajdujące się w kryzysie mogą skorzystać z pomocy psychologicznej, terapeutycznej oraz prawnej. Z uwagi na obostrzenia epidemiczne pomoc odbywa się na zasadzie teleporady, jak również poprzez całodobowy telefon zaufania.

– W dobie pandemii wielu z nas boryka się z problemami związanymi z lękiem przed zachorowaniem, kwarantanną, jak również obawą o utratę bliskich. Aby zminimalizować skutki zaistniałego kryzysu, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Szeroki katalog wsparcia oferują pracownicy Centrum Interwencji Kryzysowej, świadczący bezpłatną pomoc psychologiczną, pedagogiczną, terapeutyczną, prawną i interwencyjną mieszkańcom Lublina. Co ważne, pomoc ta dostępna jest przez całą dobę dzięki telefonowi zaufania. Dodatkowo, poza całodobowym dyżurem psychologicznym, uruchomiliśmy kilkanaście linii telefonicznych, dzięki którym osoby doświadczające różnego rodzaju kryzysów mogą otrzymać wsparcie. Jest to najbezpieczniejsza forma kontaktu ze specjalistą, zwłaszcza w okresie tak dużej liczby zachorowań, a równie efektywna jak kontakt bezpośredni – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej w związku z nagłym zdarzeniem o charakterze traumatycznym, przemocą w rodzinie, uzależnieniem (alkoholizmem, hazardem lub narkomanią własną lub członka rodziny), bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, kryzysami osobistymi czy zdarzeniami losowymi, zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego z pracownikami CIK. Całodobowy dyżur psychologiczny (Telefon Zaufania) dostępny jest pod numerem tel.: 733 588 900. Osoby, które wolą inną formę kontaktu niż rozmowa telefoniczna, mogą pisać na adresy mailowe: pomoc@cik.lublin.eu oraz prawnik@cik.lublin.eu.

Mieszkańcy Lublina potrzebujący interwencji specjalistów, analogicznie jak w przypadku świadczeń medycznych, mogą umówić się na spotkanie telefoniczne, czyli tzw. teleporadę, z psychologiem, terapeutą, jak również prawnikiem Centrum Interwencji Kryzysowej. Zapisy na spotkania telefoniczne prowadzone są pod następującymi numerami telefonów: 81 466 55 46, 733 588 600.

W uzasadnionych przypadkach możliwe są spotkania osobiste, które odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie. Zasady przyjęć osobistych są opublikowane na stronie www.cik.lublin.eu.

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-19.00. Kontakt do sekretariatu CIK w sprawach organizacyjnych możliwy jest pod numerem telefonu: 81 466 55 47.