W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dbajmy o zdrowie psychiczne jesienią!

Dbajmy o zdrowie psychiczne jesienią!
13.10.202115:28

Okres jesienny sprzyja pogorszeniu samopoczucia i obniżeniu nastroju, dlatego warto zwrócić w tym czasie uwagę na zdrowie psychiczne swoje i najbliższych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 50% wszystkich zaburzeń zdrowia psychicznego, prowadzących do nadużywania środków psychoaktywnych, agresji i przemocy oraz innych zachowań antyspołecznych ma swój początek w okresie dojrzewania. W Polsce na zaburzenia depresyjne choruje ok. 1 mln osób (2,6 % kobiet i 2% mężczyzn).

Narodowy Fundusz Zdrowia przez cały rok prowadzi cykliczną akcję „Środa z Profilaktyką”, która poświęcona jest promocji zdrowia i profilaktyce chorób. Tematem jednego z październikowych odcinków tego cyklu jest „Depresja i zdrowie psychiczne”.

W materiale filmowym dostępnym na kanale YouTube – Akademia NFZ o profilaktyce zdrowia psychicznego mówią prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski oraz psycholog Anna Napiórkowska.

Odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są niepokojące objawy?
  • Jak zadbać o siebie i jak wspierać bliskich?
  • Gdzie szukać pomocy?

znaleźć można w załączonej ulotce.

Eksperci zwracają uwagę, że w depresji również żywienie ma znaczenie. Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy można znaleźć w planie żywieniowym DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.

Pliki do pobrania