W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Depresja to więcej niż tylko smutek

Depresja to więcej niż tylko smutek
23.02.202210:04

Miasto Lublin po raz kolejny włącza się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzony jest 23 lutego. To niebezpieczna choroba, często mylona z obniżeniem nastroju. Świadomość tego jak wyglądają jej objawy, pozwala w porę zgłosić się do specjalisty. Miejskie instytucje każdego dnia oferują pomoc w formie spotkań, rozmów telefonicznych bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej.

– Depresja to jedna z groźniejszych chorób XXI wieku, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci, miejsca zamieszkania i statusu społecznego. Występowanie depresji wiąże się ze znaczącym cierpieniem, pogarsza codzienne funkcjonowanie i wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia. Pojedyncze objawy depresyjne są jeszcze powszechniejsze i odczuwać je może każdy, w różnych okresach swojego życia. W przypadku jakichkolwiek oznak depresji, należy skontaktować się ze specjalistą. Mieszkańcy Lublina mogą w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją skorzystać z dodatkowych ofert wsparcia i pomocy, przygotowanych przez lubelskie instytucje i organizacje – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

W ramach współpracy Miasta z podmiotami i organizacjami pozarządowymi z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją przygotowano specjalną ofertę pomocy dla mieszkańców. Wszystkie zainteresowane osoby mogą skorzystać z proponowanych w tym dniu form wsparcia:

  • Fundacja Sempre a Frente - konsultacje telefoniczne pod numerem: 536 080 154, w godz. 9.00-16.00 lub poprzez kontakt mailowy pod adresem: pomoc@sempre.org.pl; ponadto we wszystkie dni robocze kontakt możliwy jest w godz. 13.00-15.00.
  • I Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie - konsultacje telefoniczne pod numerem: 533 629 986, w godz. 9.00-18.00.
  • Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie - udostępnia numery telefonów: 733 588 600 - osobom potrzebującym informacji, 733 588 900 - osobom potrzebującym rozmowy i bycia wysłuchanym. Możliwe jest także spotkanie osobiste z psychologiem pod adresem: ul. Probostwo 6a, w godz. 7.00-18.30 lub - z myślą o osobach, którym łatwiej jest napisać niż powiedzieć - rozmowa poprzez pocztę elektroniczną: pomoc@cik.lublin.eu.

Centrum Interwencji Kryzysowej zaprasza również do odwiedzania swojej strony internetowej oraz profilu w mediach społecznościowych, gdzie są zamieszczane informacje dotyczące pierwszych symptomów depresji oraz pomocy osobie potrzebującej wsparcia. Natomiast specjaliści z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SP Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przygotowali cykl krótkich webinariów przybliżających problematykę depresji. Zainteresowane osoby będą mogły zapoznać się z najczęstszymi mitami dotyczącymi tej choroby, jej przyczynami, metodami terapii oraz sposobami zapobiegania depresji. Materiały video dostępne są na stronie internetowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Warto obejrzeć również spot edukacyjny, którego celem jest uwrażliwienie na potrzeby osób w kryzysie psychicznym i promowanie wspierającej komunikacji. Film dostępny jest na stronie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na kanale Youtube.