W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lubelskie Forum Endometriozy
29.11.202314:17

Miasto Lublin oraz Centrum Diagnostyki i Leczenia Endometriozy przy 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie serdecznie zapraszają na Lubelskie Forum Endometriozy. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę (2 grudnia br.) o godz. 10.00 w hotelu Victoria (ul. Narutowicza 58).

– Dane statystyczne pokazują, że co dziesiąta Polka cierpi na endometriozę. Zdarza się, że oczekiwanie na postawienie prawidłowej diagnozy trwa lata. Dlatego warto skorzystać z wiedzy fachowców i dowiedzieć się, jak radzić sobie z tą chorobą i towarzyszącymi jej przykrymi dolegliwościami. Zorganizowane przez Centrum Diagnostyki i Leczenia Endometriozy i Miasto Lublin spotkanie będzie doskonałą okazją, aby panie, które cierpią z powodu bolesnych miesiączek, odczuwają przewlekłe bóle brzucha i miednicy lub podejrzewają u siebie endometriozę mogły poszerzyć swoja wiedzę i uzyskać odpowiedzi na nurtujące je wątpliwości – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Uczestniczki i uczestnicy spotkania dowiedzą się, m.in. jak wykryć endometriozę i czy choroba ma wpływ na płodność kobiety. Wydarzenie ma charakter otwarty, nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania się. Rejestracja uczestników planowana jest w dniu spotkania od godz. 9.30. Zaproszone są wszystkie kobiety ze zdiagnozowaną endometriozą oraz te które podejrzewają, że mają endometriozę, a także ich bliscy. Podczas Forum przewidziano prelekcje ginekologa, seksuologa, dietetyka, fitoterapeuty, osteopaty i fizjoterapeuty. Po wykładach będzie możliwość rozmowy z prelegentami.

Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Objawy nie są jednoznaczne i zależą od umiejscowienia zmian. Podstawowym objawem endometriozy jest nawracający ból zlokalizowany w miednicy mniejszej. Nasilenie bólu oraz jego charakter może być zróżnicowany – od łagodnego do bardzo silnego. Pacjentki cierpiące na tę chorobę zgłaszają także silne bóle podczas menstruacji, owulacji oraz podczas stosunku płciowego. Bardzo ważnym i jednocześnie niepokojącym objawem, który może wskazywać na endometriozę są problemy z zajściem w ciążę. Dokładne przyczyny rozwoju endometriozy nadal nie zostały do końca poznane.