W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto kontynuuje program opieki paliatywnej i hospicyjnej

Miasto kontynuuje program opieki paliatywnej i hospicyjnej
08.02.202412:00

Miasto Lublin rozpoczęło kolejny rok realizacji programu opieki paliatywnej i hospicyjnej nad osobami dorosłymi oraz dziećmi i młodzieżą. Program zapewnia kompleksowe wsparcie w opiece nad pacjentami chorującymi na nieuleczalne, postępujące choroby oraz oferuje niezbędną pomoc psychologiczną dla ich rodzin.

– Miasto wspiera osoby przewlekle chore już od 25 lat. Nasze działania są skierowane do wszystkich mieszkanek i mieszkańców Lublina, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. Miejski program zwiększa dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej dla potrzebujących oraz pozwala na poprawę jakości życia pacjentów i ich rodzin. Program realizowany przez Miasto stanowi uzupełnienie świadczeń zdrowotnych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Program jest skierowany zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży w stanach terminalnych choroby. W ramach podejmowanych działań oferowana jest opieka paliatywna i hospicyjna w formie hospicjum domowego lub hospicjum stacjonarnego. Z hospicjum domowego może skorzystać pacjent, którego stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich w opiekę pozwalają na pobyt w domu. W przypadku, kiedy chory nie może przebywać w domu lub w szpitalu, opieka odbywa się w hospicjum stacjonarnym w sposób ciągły lub tymczasowy. Świadczenia zdrowotne realizowane są w dwóch hospicjach działających na terenie Lublina:

  • dla osób dorosłych - Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Dobrego Samarytanina, ul. Bernardyńska 11A, Lublin 20-109, tel: 81 743 65 55;
  • dla dzieci i młodzieży - Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, ul. Lędzian 49, Lublin 20-828, tel: 81 537 13 73.

Na realizację programu w 2024 r. zaplanowano środki finansowe w wysokości 720 tys. zł.