W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ostatnie dni na wykonanie bezpłatnych szczepień

Ostatnie dni na wykonanie bezpłatnych szczepień
15.11.201811:35

Już tylko do 20 listopada mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci 3-letnich, przeciwko wirusowi HPV dla 12-letnich dziewcząt i przeciw grypie skierowanych do osób 65+. W tym ostatnim przypadku szczepionki są jeszcze dostępne w dwóch przychodniach.

Miasto realizuje bezpłatny program szczepień przeciw pneumokokom dla 3 – letnich dzieci będących mieszkańcami Lublina. Zakażenia wywołane przez bakterię Streptococcus pneumoniae zwaną potocznie pneumokokiem, są częstą przyczyną wizyt u lekarza z powodu zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok, zapalenia płuc oraz innych schorzeń górnych dróg oddechowych szczególnie u małych dzieci. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest inwazyjna choroba pneumokokowa przebiegająca pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy i zapalenia płuc. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu do jakiego podmiotu medycznego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienie składa się z jednej dawki szczepionki. Przed podaniem szczepionki dzieci są badane przez lekarza, jak przed każdym szczepieniem. Koszty szczepienia w całości pokrywane są z budżetu Miasta Lublin.

Celem szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12 – letnich dziewczynek jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy wśród Lublinianek. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bowiem najczęstszą przyczyną powstawania raka szyjki macicy, z powodu którego w Polsce co roku umiera wiele kobiet. Szczepienie jest rekomendowane przez światowe i polskie towarzystwa medyczne. W roku 2018 są szczepione dziewczynki urodzone w 2006 roku. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących program, bez względu do jakiego podmiotu medycznego są zapisane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienie składa się z dwóch dawek szczepionki. Przed każdym podaniem dawki szczepionki dziewczynki są badane przez lekarza jak przed każdym szczepieniem. Koszty szczepienia w całości pokrywane są z budżetu Miasta Lublin.

Seniorzy zainteresowani bezpłatnymi szczepieniami przeciwko grypie mogą zgłaszać się jeszcze do dwóch przychodni realizujących program bez względu na to do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane:

  • Ośrodek Medyczny DMP, ul. Projektowa 5, tel. 81 710 56 78
  • FARMED Przychodnia, ul. Koryznowej 2g, tel: 81 747 67 77

Decyduje kolejność zgłoszeń. W innych przychodniach zostały tylko pojedyncze szczepionki.

W załączeniu lista przychodni, które realizują szczepienia przeciwko HPV i pneumokokom.

Pliki do pobrania