W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Plac Litewski w trzech kolorach z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich

Plac Litewski w trzech kolorach z okazji Światowego Dnia Chorób Rzadkich
29.02.202410:13

Na różowo, niebiesko i zielono zaświecą się dzisiaj (czwartek, 29 lutego) iluminacje Placu Litewskiego. „Baobab", kasztanowce wzdłuż budynku poczty oraz fontanny multimedialne będą podświetlone od godz. 18.00 do północy. W ten sposób Miasto Lublin włącza się w obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich, nieprzypadkowo obchodzonego w ostatni dzień lutego, czyli najrzadszy dzień w roku.

Światowy Dzień Chorób Rzadkich obchodzony 28 lub 29 lutego ma na celu zwrócenie uwagi na temat chorób rzadkich, czyli takich których częstość występowania nie przekracza pięciu chorych na 10 tysięcy. Wszystkie te choroby mają poważny przebieg, są przewlekłe i często zagrażają życiu. Chorób rzadkich zidentyfikowano dotychczas ponad 6 tys., dlatego – choć każda z nich jest rzadka – razem stanowią istotny problem społeczny, dotyczący nawet ok. 300 milionów ludzi na całym świecie.

Z inicjatywą podświetlenia Placu Litewskiego wystąpiła Klinika Neurologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.