W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Profilaktyka w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Profilaktyka w ramach podstawowej opieki zdrowotnej
17.08.201508:25

 

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Narodowego Funduszu Zdrowia informujemy, iż na terenie Miasta Lublin dostępne są świadczenia profilaktyczne w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia i gruźlicy we wszystkich zakładach opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej. Świadczenia udzielane są bez skierowania.

 

ŚWIADCZENIA LEKARZA PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ W RAMACH PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA (CHUK)

Świadczenia adresowane są w szczególności do osób obciążonych czynnikami ryzyka, będących w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały z danych świadczeń (także u innych świadczeniodawców).

Miejsce wykonania: świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej - lekarz do którego zdeklarowany jest pacjent.

W ramach realizacji świadczenia lekarz: przeprowadza wywiad, wypełnia kartę badania profilaktycznego, wykonuje badania biochemiczne krwi (stężenie cholesterolu, poziom glukozy), dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określa współczynnik masy ciała, ocenia czynniki ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, kwalifikuje do odpowiedniej grupy ryzyka oraz prowadzi edukację zdrowotną. W przypadku rozpoznania choroby układu krążenia lekarz kieruje na dalsze leczenie.

 

ŚWIADCZENIA PIELĘGNIARKI PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ W RAMACH PROFILAKTYKI GRUŹLICY

Adresatami są osoby dorosłe, nie posiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym w szczególności:

  1. osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę
  2. osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, uzależniony od substancji psychoaktywnych

Świadczenia (raz na dwa lata) udzielane są pacjentom znajdującym się na liście świadczeniobiorców pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Miejsce wykonania: świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej – pielęgniarka, do której zdeklarowany jest pacjent.

W ramach realizacji świadczenia pielęgniarka przeprowadza wywiad w kierunku gruźlicy oraz prowadzi edukację zdrowotną. W przypadku pacjentów z grupy największego ryzyka zachorowania pielęgniarka przekazuje pisemną informacje lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, informując pacjenta o dalszym postępowaniu.

Zapraszamy mieszkańców Lublina do korzystania ze świadczeń profilaktycznych w zakresie chorób układu krążenia i gruźlicy.