W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przekaż innym swoją "Zgodę na życie"

Przekaż innym swoją "Zgodę na życie"
27.10.201611:34

Kilkadziesiąt zielonych napisów o treści „Chcesz oddać narządy po śmierci?” pojawiło się na chodnikach Lublina. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia zachęca mieszkańców do refleksji na temat transplantologii. 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.

Lublin przyłączył się do kolejnej inicjatywy w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na życie”, której głównym celem jest  upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. W związku z przypadającym 26 października Światowym Dniem Donacji i Transplantacji, w kilkudziesięciu lokalizacjach przy Alejach Racławickich w Lublinie pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów.

Województwo lubelskie znajduje się wśród regionów o bardzo małej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2015 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 7,1, podczas gdy w województwie pomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie - 21,7. Na 23 szpitale z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 6 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

-W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi – powiedział Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia – Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzji o pobraniu narządów. Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Przypadający 26 października Światowy Dzień Donacji i Transplantacji jest ku temu doskonałą okazją – dodał.

Nie jest to pierwsza inicjatywa organizowana w ramach kampanii ”Zgoda na życie”, w którą zaangażował się Lublin. Na początku tego roku  Urząd Miasta oficjalnie poinformował o włączeniu się w lokalną odsłonę kampanii Ministerstwa, zachęcając mieszkańców do wypełniania i noszenia w portfelu oświadczeń woli. Deklarację można wypełnić również elektronicznie pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja w atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”.

Więcej szczegółów na temat kampanii znaleźć można na stronie internetowej zgodanazycie.pl.

Kampania „Zgoda na życie”

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.