W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Szczepienia przeciw grypie dla seniorów

Szczepienia przeciw grypie dla seniorów
02.10.201911:46

Rozpoczynamy realizację programu profilaktyki chorób zakaźnych w zakresie szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. Bezpłatne szczepienia wykonywane są w 44 przychodniach na terenie Lublina do wyczerpania szczepionek lub do 20 listopada. Zaszczepionych zostanie łącznie ponad 9 tysięcy osób.

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i może wywoływać wielonarządowe powikłania. Do grupy najbardziej zagrożonych powikłaniami grypy należą seniorzy i dzieci.

– Program ten od wielu lat stanowi działania wspierające zdrowie lubelskich seniorów. Jest bardzo ważny dla osób starszych, które co roku chętnie z niego korzystają. Na przestrzeni lat ze szczepień skorzystało około 83 tysiące seniorów. Na ten cel wydatkowaliśmy łącznie ponad 2,6 mln zł. Miło mi również poinformować, że nasz wysiłek i zaangażowanie w zakresie profilaktyki zdrowotnej zostały po raz kolejny docenione przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W tym roku otrzymaliśmy tytuł „Honorowego Eksperta w Zakresie Profilaktyki Grypy” – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta ds. Społecznych.

W ramach programu w 2019 roku zaszczepionych zostanie ponad 9 tysięcy osób powyżej 65 roku życia. Planowany koszt realizacji programu w roku bieżącym to 360 tysięcy zł. Koszt zaszczepienia  jednej osoby wynosi 40 zł. Program realizowany będzie do momentu wyczerpania szczepionek, nie dłużej jednak niż do 20 listopada br.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do przychodni realizujących te szczepienia, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego zapisany jest pacjent. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczepienia wykonywane są w 44 przychodniach na terenie Miasta Lublin (lista znajduje się w załączeniu). Każdy pacjent zostanie zakwalifikowany do szczepienia po ocenie lekarza internisty.

Działania miasta w zakresie szczepień ochronnych przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia są dostrzegane w całym kraju, co znajduje potwierdzenie w otrzymanych przez Miasto Lublin kolejnych wyróżnieniach. Zaangażowanie w zakresie profilaktyki zdrowotnej zostało po raz kolejny docenione przez organizatorów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. W tym roku dla Lublina przyznany został tytuł "Honorowego Eksperta w Zakresie Profilaktyki Grypy."

Honorowy ekspert w zakresie profilaktyki grypy

Pliki do pobrania