5 medali lekkoatletów AZS UMCS Lublin podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

30.07.2018

Drugie miejsce w klasyfikacji punktowej i trzecie w medalowej – z takim wynikiem wrócili lekkoatleci AZS UMCS Lublin z Mistrzostw Polski U18, które odbyły się w ramach 24. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Rywalizacja toczyła się w Chorzowie w dniach 27-29 lipca. Reprezentanci AZS UMCS Lublin zdobyli dwa złote i trzy srebrne krążki.

Medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyli: Aleksandra Kufel w konkursie rzutu młotem oraz sztafeta kobieca 4x400 metrów (Anna Stąsik, Monika Paśnik, Iga Iwanek, Wiktoria Drozd).

Zwycięstwo Oli Kufel było zdecydowane. Prowadziła w konkursie już od pierwszej próby, w której uzyskała 63,49 metra. W czwartej serii poprawiła jeszcze ten wynik, posyłając młot na odległość 64,37 metra. Tym samym umocniła się na pozycji liderki. Ostatnie dwa rzuty nie przyniosły zmian. Zawodniczka AZS UMCS Lublin pewnie sięgnęła po zwycięstwo. Drugą Karolinę Bombę (MUKS Zduńska Wola) wyprzedziła o ponad 2.5 metra. Ta zakończyła zawody z rezultatem 61.69 metra. Brąz trafił w ręce Jolanty Klimasz (UKS Achilles Leszno) – 59,55 metra. Tuż za podium z wynikiem 56,13 metra znalazła się druga z lublinianek – Kinga Knez. W konkursie ustanowiła swój nowy rekord życiowy.

Wyraźnie wygrała też sztafeta żeńska 4x400 metrów. Jej czas to 3:51.88 sekundy. Ten rezultat jest najlepszym w sezonie. Druga na mecie była drużyna Victorii Stalowa Wola (3:54.14 sekundy), a trzecie miejsca wywalczyły biegaczki BKS-u Bydgoszcz (3:54.40 sekundy).

Srebra dla AZS-u UMCS Lublin zdobyli: Weronika Muszyńska (rzut dyskiem), Anna Stąsik (400 metrów przez płotki) oraz Mikołaj Kotyra (400 metrów).

Dyskobolka drugie miejsce zapewniła sobie próbą oddaną w pierwszej serii rzutów, gdy uzyskała 40,19 metra. Wtedy to dało jej nawet prowadzenie. Jednak w kolejnym podejściu Nina Staruch (AZS AWF Warszawa) posłała dysk na odległość 42,28 metra, co jak się okazało zagwarantowało jej złoty medal. Na najniższym stopniu podium stanęła Julia Chycińska (UKS 55 Łódź) – 36,22 metra.

Bardzo dobrze spisała się też Anna Stąsik w biegu na 400 metrów przez płotki. Z eliminacji awansowała z czasem 1:03.19 sekundy. W finale spisała się lepiej. Wynikiem 1:01.47 sekundy ustanowiła nowy rekord życiowy. Szybsza od niej była tylko Alicja Kaczmarek (ALKS AJP Gorzów Wielkopolski) – 1:00.48 sekundy. Trzecia linię mety minęła zawodniczka MKS-u Agros Chełm – Aleksandra Ziętko (1:02.38 sekundy).

Blisko złota był Mikołaj Kotyra, który przegrał pierwsze miejsce w wyścigu na 400 metrów o zaledwie 0.03 sekundy. Dobiegł jako drugi z wynikiem 48.20 sekundy. Wygrał Jakub Pająk z czasem 48.17 sekundy (MKS Czechowice-Dziedzice). Brązowy medal powędrował do Patryka Grzegorzewicza (MKS-SMS Victoria Racibórz) – 48.44 sekundy.

W klasyfikacji punktowej AZS UMCS Lublin z dorobkiem 80 oczek uplasował się na drugim miejscu. Natomiast w tabeli medalowej na trzecim. W obu zestawieniach wygrał Zawisza Bydgoszcz.

To drugie miejsce na pewno jest sukcesem. Przed zawodami wszyscy wiedzieli, że chyba Zawisza Bydgoszcz będzie nie do ugryzienia. My wykorzystaliśmy prawie wszystkie szanse medalowe. Przy delikatnym zbiegu okoliczności mogło być lepiej, ale to dobry wynik. Padło kilka rekordów życiowych. Teraz zawodników czeka dwa lub trzy tygodnie wolnego. W drugiej połowie sierpnia już zaczną się zgrupowania, a potem starty. Najpierw odbędą się Mistrzostwa Polski Juniorów AZS, po nich Finał Ligi Juniorów – powiedział trener AZS UMCS Lublin, Robert Kozłowski.

źródło: azs.umcs.lublin