Cztery medale młodych lekkoatletów KU AZS UMCS

13.02.2018

Reprezentacja KU AZS UMCS Lublin uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji drużynowej podczas Halowych Mistrzostw Polski U-18, które odbyły się w dniach 9-11 lutego 2018 roku w Toruniu. Dorobek ekipy z Lublina to trzy złote oraz jeden srebrny medal.

Lubelscy lekkoatleci jechali na imprezę, będąc w kilku kategoriach liderami list swoich konkurencji. Medalowy marsz rozpoczął już pierwszego dnia zmagań skoczek wzwyż - Jakub Hołub. Podopieczny trenera Dariusza Szymczuka bezsprzecznie wygrał zawody osiągając wynik 2.06 metra, co jest jego nowym rekordem życiowym. Różnica między nim, a drugim Jakubem Pająkiem (UKS Błyskawica Domaniewice) oraz trzecim Gracjanem Wiśniewskim (CWZS Zawisza Bydgoszcz), którzy uzyskali po 1.95 metra wyniosła aż 11 centymetrów.

Na kolejne krążki czekaliśmy do trzeciego (ostatniego) dnia zmagań, kiedy to na miejscach na podium stanęli lekkoatleci z kategorii U-20.

W rywalizacji trójskoczków srebro powędrowało do Bartosza Leszczuka, którego szkoleniowcem jest Marek Szaniawski. Zawodnik KU AZS UMCS Lublin wynikiem 14.26 metra uzyskanym w ostatniej swojej próbie poprawił o 60 centymetrów swoją dotychczasową życiówkę! Dzięki temu przesunął się z trzeciego na drugie miejsce. Najlepszy tego dnia okazał się Dawid Krzemiński reprezentujący RLTL ZTE Radom (14.38 metra). Brąz zdobył Przemysław Łyskawy (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który osiągnął 14.18 metra.

Po drugim miejscu Bartosza przyszedł czas na złoto Mileny Lipińskiej w konkurencji skoku o tyczce kobiet. Podopieczna Leszka Migdy z wynikiem 3.70 metra (nowy rekord życiowy) uplasowała się na pierwszym miejscu zawodów. Druga Maja Szymanek (AZS-AWF Warszawa) także pokonała wysokość 3.70 metra. Zawodniczka z Lublina wszystkie swoje zaliczone wysokości pokonywała w pierwszych próbach, co zaważyło na jej triumfie. Trzecie miejsce powędrowało do Dominiki Świerkot (UKS Olimp Mazańcowice) - 3.50 metra.

Ostatnim lubelskim medalowym akcentem podczas zawodów był triumf w biegu na 60 metrów przez płotki Michała Sierockiego. Zawodnik KU AZS UMCS Lublin do finału wszedł z drugim czasem (7.95 sekundy), co było jego najlepszym startem w sezonie. W decydującym biegu podopieczny trenera Piotra Kitlińskiego spisał jeszcze lepiej. Z wynikiem 7.88 ustanowił swoją nową “życiówkę”, która jak się okazało wystarczyła na wywalczenie złotego medalu. Za jego plecami do mety dotarli Olgierd Michniewski (RLTL ZTE Radom - 8.05 sekundy) oraz Michał Wilk (UKS LA Basket Warszawa 8.08 sekundy).

Jak widać przygotowania idą pełną parą. Wszyscy medaliści poprawili swoje rekordy życiowe. To był naprawdę bardzo udany wyjazd. Nasi zawodnicy jechali na imprezę jako liderzy list i sprostali roli faworytów, co wcale nie jest łatwe. Łatwiej bowiem atakować pozycję mistrza niż jej bronić. Teraz przed nami Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów. Wystartują wszyscy najlepsi sportowcy w kraju, w tym nasi. Choćby Rafał Fedaczyński, Karolina Kołeczek czy Paulina Guba. Oprócz klasyfikacji głównej, będzie także osobna - młodzieżowiec, w której także będą rywalizować nasi zawodnicy - komentuje trener Piotr Kitliński.

Cztery krążki lublinian sprawiły, że drużyna uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Wygrała ekipa RLTL ZTE Radom (sześć medali; trzy złote, dwa srebrne, jeden brązowy). Trzecie miejsce zajął AZS-AWF Warszawa (cztery medale; dwa złote, dwa srebrne).