W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce - Lublin zwyciężył w klasyfikacji medalowej

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce - Lublin zwyciężył w klasyfikacji medalowej
01.07.2024

Zakończyły się 100. Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce w Bydgoszczy. Przez trzy dni lekkoatleci AZS-u UMCS Lublin wywalczyli łącznie pięć złotych, trzy srebrne oraz trzy brązowe i tym samym zwyciężyli w klasyfikacji medalowej. W rankingu punktowym zgromadzili łącznie 665 punktów i był to drugi najlepszy wynik.

Oskar Stachnik trzeci rok z rzędu sięgnął po mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem i zgodnie z przewidywaniami kwestia złota rozstrzygnęła pomiędzy nim a Robertem Urbankiem. Co ciekawe obaj rozpoczęli od 59.99 metra. W kolejnych próbach lepszy już był Stachnik, a złoto wywalczył z wynikiem 62.22 metra. Kolejny medal wywalczyła nowa zawodniczka AZS-u UMCS Lublin, czyli Marcelina Witek-Konofał. W rzucie oszczepem zmierzono tylko jej wynik z drugiej próby, ale była ona warta srebrnego medalu (54.29). Kolejny medal w karierze na 3000 metrów z przeszkodami wywalczyła Patrycja Kapała. Do mety dobiegła trzecia i w dodatku z nowym rekordem życiowym (9:42.09 PB).

Możemy poszczycić się najlepszymi dyskobolkami w Polsce, gdyż zwyciężyła Daria Zabawska (60.12), a druga była Weronika Muszyńska (54.09). To nie jedyny sukces w konkurencjach technicznych, gdyż w rzucie oszczepem brąz zdobył Mateusz Kwaśniewski (76.11 SB).

Krzysztof Hołub trzeci rok z rzędu zdominował rywalizację na 400 metrów przez płotki i wywalczył złoto (50.32). Przyszło mu walczyć m.in. ze swoim klubowym kolegą, czyli Oskarem Gołębiowskim, który uzyskał siódmy wynik (52.98). Również na 400 metrów, lecz bez płotków ścigali się Patryk Grzegorzewicz i Mikołaj Kotyra. Grzegorzewicz dobiegł szósty, poprawiając przy tym swój rekord życiowy (46.56 PB), natomiast Mikołaj Kotyra zajął siódme miejsce (47.73). W zmaganiach pań na tym dystansie mogliśmy śledzić poczynania Alicji Wrony-Kutrzepy, która w finale była piąta (52.77).

Łukasz Żak nigdy tak szybko nie biegał, jak w tym sezonie. Swoją formę przełożył na finał na 200 metrów, gdzie był drugi. Poza srebrnym medalem może poszczycić się także nowym rekordem życiowym (20.61), który jest czternastym najlepszym wynikiem w historii Polski. Ósme miejsce w tym finale zajął Jakub Chmiel (21.48).

AZS UMCS Lublin wystawił trzy sztafety, a każda z nich spisała się na medal i to dosłownie. Jako pierwsi dotychczasowy dorobek klubu powiększyli panowie ze sztafety 4×100 metrów. Autorami tego sukcesu są Jakub Lempach, Patryk Krupa, Jakub Chmiel oraz Łukasz Żak. Decydująca walka o mistrzostwo rozstrzygnęła się na finiszu i było to akademickie starcie pomiędzy AZS-em UMCS Lublin a AZS-em AWF Katowice. Lublinie dobiegli z czasem 40.08 i byli szybsi o 10 setnych sekundy.

Kapitalnie spisała się również lubelska drużyna na 4×400 metrów, do której należeli Patryk Grzegorzewicz, Krzysztof Hołub, Maciej Hołub i Mikołaj Kotyra. Do mety dobiegli z czasem 3:08.42, który zagwarantował im złoto. Na podium stanęła również drużyna pań 4×400 metrów reprezentowana przez Wiktorię Drozd, Adriannę Topolnicką, Weronikę Tarachę oraz Alicję Wronę-Kutrzepę. I brązowy medal (3:35.75).

Jeżeli chodzi o starty indywidualne to ogromne wyrazy uznania dla Patrycji Kapały, która była czwarta na 5000 metrów (16:08.65). Na tym samym dystansie, ale wśród mężczyzn ścigał się Szymon Żywko i do mety dobiegł na siódmej pozycji (14:15.02).

Wszystkim reprezentantom biało-zielonych gratulujemy wspaniałych wyników!