Sukces 24. Meczu Słodkich Serc!

06.12.2017

We wtorek (5 grudnia) odbył się 24. “Mecz Słodkich Serc”. W spotkaniu wystąpiły zawodniczki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin oraz koszykarze TBV Startu Lublin.

Podczas wydarzenia zebrano 380 kilogramów słodyczy dla Dzieci z Domów Dziecka! Wliczając wcześniejszą zbiórkę, która miała miejsce przed tym wydarzeniem, wynik osiągnął prawie 400 kilogramów!

To na pewno bardzo dobry wynik, wręcz doskonały! Najważniejszy jest jednak wynik serca. Te słodycze powędrują do Dzieci w Domach Dziecka i na oddziałach szpitalnych. Już teraz moi przyjaciele - wolontariusze, zawieźli je. W ludziach jest ogromna chęć pomocy, jest w nich wiele dobra - tylko czasem potrzeba takiej iskry. To nam dzisiaj dali koszykarze i koszykarki, za co im serdecznie dziękuję. Jeśli ktoś jeszcze chce pomóc w akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę", to trzeba zakładać sztaby. Powstają na uczelniach, w zakładach pracy. W każdej miejscowości jest ktoś, kto czeka na pomoc i od nas zależy, czy do niego dotrzemy, zauważymy, że czeka na nią, mimo że nie mówi tego. Trzeba wtedy pierwszym wyjść do niego, nie czekać. Te zebrane dary przekazuje się do współorganizatorów (Caritas, Ośrodek Pomocy, parafia) i potem następuje wspólny ich podział. Dziękuję za to, że tu dzisiaj wszyscy byliśmy. Myślę, że “Mecz Słodkich Serc” na stałe wpisał się w akcję “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Chyba bez sportu ona już po prostu nie mogłaby istnieć - powiedziała po meczu zadowolona organizatorka akcji charytatywnej “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, Ewa Dados.

Zanim drużyny wyszły na parkiet głos zabrała Pani Ewa Dados. Po niej słowo od siebie powiedział Prezes Lubelskiego Związku Koszykówki - Marek Lembrych, a po nim Prezydent Krzysztof Żuk. Gospodarz Miasta Lublin przekazał pamiątkowe Medale 700-lecia Zenonowi Telmanowi oraz TBV Startowi Lublin na ręce Prezesa Arkadiusza Pelczara.

Mecz rozegrano w systemie 4 x 8 minut. Każda drużyna składała się po części z Koszykarek Pszczółki oraz zawodników Startu. “Białych” poprowadził trener Wojciech Szawarski z asystentem - Przemysławem Łuszczewskim. Na ławce “Czerwonych” zasiadł David Dedek oraz Michał Sikora. Organizatorzy zadecydowali, że w pierwszej i trzeciej kwarcie zespoły będą grały żeńską piłką (lżejsza), a w drugiej i czwartej męską.

Pierwsza kwarta padła łupem “Czerwonych”, którzy lepiej wykorzystywali swoje sytuacje. Na boisku widać było “piknikową” atmosferę. Po tej części “Biali” przegrywali 10-20.

W przerwie poprzedzającej drugą kwartę odbył się konkurs. Po dwóch stronach boiska stanęły drużyny z trenerami. Zadanie było proste. Każdy zawodnik miał przebiec całe boisko i umieścić piłkę w koszu rzutem z lewej ręki. Z tym zadaniem lepiej poradzili sobie “Biali”. O zwycięstwie przesądziło ostatnie przekazanie piłki trenerom. Szybszy okazał się Wojciech Szawarski. W nagrodę na konto “Białych” dopisano dwa oczka. Przed drugą kwartą było zatem 12-20.

W niej “Biali” zbliżyli się do swoich rywali na jeden punkt. Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 37-38.

Między pierwszą a drugą połową obejrzeliśmy występ Zespołu Pieśni i Tańca “Lublin” imienia Wandy Kaniorowej.

W trzeciej kwarcie lepsza okazała się drużyna trenera Szawarskiego i przed decydującą odsłoną prowadziła 60-57.

Ale zanim ją rozegrano, odbył się konkurs rzutów za trzy punkty oraz pojedynek Prezesów KU AZS UMCS Lublin i Startu Lublin. Do wykonania mieli po jednym rzucie osobistym. Dariusz Gaweł (AZS UMCS) wykazał się lepszą precyzją od Arkadiusza Pelczara. W pojedynku “trójek” Zawodniczki Pszczółki kontra koszykarze Startu, lepsze okazały się akademiczki. Para Kateryna Dorogobuzowa (3/3)/Feyonda Fitzgerald (2/3) pewnie pokonała James’a Washingtona (2/3) i Marcina Dutkiewicza (0/3) wynikiem 5-2. Dzięki temu na konto drużyny “Białych” dopisano dwa punkty, a zatem było 62-57.

Losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej sekundy. Ostatecznie to “Biali” byli lepsi, wygrywając 72-71.

Bardzo fajna akcja. Pierwszy raz wystąpiłam w spotkaniu o tak szczytnym celu. Mam nadzieję, że to był pierwszy, ale nie ostatni taki mecz - powiedziała po spotkaniu koszykarka Pszczółki Polski-Cukier, Dorota Mistygacz (Biali).

To dobra okazja, żeby zrobić coś dobrego.

To był bardzo fajny pomysł i cieszę się, że po raz pierwszy to był mecz mieszany, w którym zagrały także dziewczyny. Każdy chętnie kupił słodycze i dołączył do akcji. Graliśmy z myślą, że robimy coś dobrego. Jeśli będzie taka możliwość, to za rok też oczywiście zagramy - podsumowała koszykarka AZS UMCS Lublin Kateryna Dorogobuzowa (Biali).

Biali: Feyonda Fitzgerald, Marcin Dutkiewicz, Aleksandra Kędzierska, Dorota Mistygacz, Jakub Zalewski, Marta Witkowska, James Washington, Dominika Poleszak, Bartłomiej Pelczar, Uroš Mirković, Kateryna Dorogobuzowa, Darryl Reynolds.

Czerwoni: Uju Ugoka, Kaja Grygiel, Martyna Cebulska, Dajana Butulija, Wojciech Czerlonko, Agata Dobrowolska, Roman Szymański, Michael Gospodarek, Chavaughn Lewis, Bartosz Ciechociński, Wojciech Matysek.