Całkowita wartość zadania: 7 422 200,00 PLN
Wartość dofinansowania: 7 442 200,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji: 2021 r. - 2023 r.
Program „Laboratoria Przyszłości” kierowany jest do szkół podstawowych i stanowi wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Celem programu jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów szkół podstawowych poprzez wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości organ prowadzący szkoły podstawowe otrzymał do:
„Zapewnienie funkcjonowania Klubu „Senior+”
Całkowita wartość projektu: 105 186,00 PLN
Wartość dofinansowania: 29 160,00 PLN
Wkład własny: 76 026,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Program Wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025
Termin realizacji projektu: 2022
Celem realizacji zadania publicznego jest poprawienie życia seniorów zamieszkałych w dzielnicy Wrotków w Lublinie, nieaktywnych zawodowo, którzy skończyli 60 rok życia z terenu Miasta Lublin poprzez zapewnienie im wsparcia poprzez udostępnienie możliwości skorzystania z oferty Klubu Senior + "Centrum Aktywizacji". Prowadzenie bieżącej działalności placówki realizującej podstawowe usługi mające na celu motywowanie seniorów do działań na rzecz samopomocy oraz działań wolontarystycznych na rzecz innych oraz zapewnienie zróżnicowanych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów, różnorodnych form terapii mających na celu niwelowanie wykluczenia społecznego. Ośrodek działający w formie Klubu Senior + "Centrum Aktywizacji" zapewnia 5-godzinną ofertę usług od poniedziałku do piątku. W Klubie Senior+ świadczenia obejmują usługi: edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej, aktywizujące społecznie, zajęcia indywidualne oraz grupowe z psychologiem oraz terapie zajęciową (arteterapia, terapia kulinarna, muzykoterapia), jak też wyjścia do jednostek kultury i udział w innych wydarzeniach patriotycznych oraz kulturalnych.
Zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+”
Całkowita wartość projektu: 379 596,00 PLN
Wartość dofinansowania: 155 520,00 PLN
Wkład własny: 224 076,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Program Wieloletni "Senior+" na lata 2021-2025
Termin realizacji projektu: 2022
Celem realizacja zadania jest objęcie wsparciem w formie pobytu w Dziennym Domu Senior+, przy ul. Jana Pawła II 11, 40 osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo z terenu Miasta Lublina, poprawa jakości życia seniorów w środowisku lokalnym, zapewnienie seniorom wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, integracji społecznej środowiska seniorów, zwiększenia zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnych, zapewnienie wsparcia osobom starszym poprzez umożliwienie im skorzystania z oferty Dziennego Domu Senior +. Działalność bieżąca placówki polega na realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu minimum jednego posiłku, w szczególności gorącego, oraz innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów. Ośrodek działający w formie Dziennego Domu „Senior+” zapewni 8-godzinną ofertę usług w dniach od poniedziałku do piątku. Podstawowy zakres usług świadczonych przez Dzienny Dom „Senior+” będzie obejmować w szczególności usługi: socjalne, w tym posiłek, edukacyjne, kulturalnooświatowe, aktywności ruchowej lub aktywizujące społecznie, terapii zajęciowej, spotkania integracyjne.
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”
Całkowita wartość projektu: 210 220,00 PLN
Wartość dofinansowania: 165 788,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2021 r.
Przedsięwzięcie stanowi wsparcie organów prowadzących szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienia procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki na realizację zadania obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Zakwalifikowane szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Dofinansowywane będą wyjazdy 1, 2 lub 3- dniowe realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 % planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
Wsparcie finansowe na organizację wycieczek otrzymały następujące szkoły:
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów
i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024
– „Aktywna tablica”
Całkowita wartość projektu: 743 750,00 PLN
Wartość dofinansowania: 595 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2020 r.-2024 r.
Celem Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych (m.in. interaktywnych tablic i monitorów), wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, a także podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych. Program uwzględnia również w procesie wspierania szkół również te, realizujące kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, dla których można zakupić specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do diagnozy oraz terapii. Ponadto w ramach Programu szkoły mogą zakupić laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, a także zestawy dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”
Całkowita wartość projektu: 311 250,00 PLN
Wartość dofinansowania: 249 000,00 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 62 250,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: do 31 grudnia 2021 r.
Miasto Lublin we współpracy z 22 lubelskimi szkołami oraz 3 lubelskimi placówkami wychowania przedszkolnego realizuje Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”. Jego celem jest wspieranie w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”
Miasto Lublin we współpracy z 24 lubelskimi szkołami oraz 17 lubelskimi placówkami wychowania przedszkolnego realizuje Priorytet 3 „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”. Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu Państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Całkowita wartość: 379 375 PLN
Dofinansowanie: 303 500 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 75 875 PLN
Termin realizacji: 31 grudnia 2022 r.
Celem Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025” jest wspieranie w latach 2021–2025 organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promocję i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Wsparcie finansowe w ramach Programu otrzymały następujące szkoły i placówki wychowania przedszkolnego:
Program z zakresu administracji rządowej „Za życiem”
Całkowita wartość projektu: 6 931 980,00 PLN
Wartość dofinansowania: 6 931 980,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 2022 r. - 2026 r.
Program „Za życiem” jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, realizowanym na podstawie porozumienia nr MEiN/2022/DWEW/927, zawartego w dniu 21 kwietnia 2022 r. pomiędzy Ministrem Edukacji i Nauki a Miastem Lublin. Program realizowany będzie w latach 2022-2026. Celem głównym Programu „Za życiem” jest udzielanie kompleksowego wsparcia rodzinom, pozwalającego na pełną i realną integrację środowisk osób niepełnosprawnych z jednoczesnym udzielaniem wsparcia w obszarach: psychologicznym, społecznym funkcjonalnym i ekonomicznym w zakresie:
Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”
Całkowita wartość projektu: 1 103 912,00 PLN
Wartość dofinansowania: 708 538,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Termin realizacji projektu: 24.06.2022 r.
Przedsięwzięcie stanowi wsparcie organów prowadzących szkoły w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Wsparcie finansowe ze środków Ministra Edukacji i Nauki na realizację zadania obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie w trakcie roku szkolnego wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. Zakwalifikowane szkoły otrzymują środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Dofinansowywane będą wyjazdy 1, 2 lub 3- dniowe realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 % planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na:
Wsparcie finansowe na organizację wycieczek otrzymały następujące szkoły:
Całkowita wartość: 400 000 PLN
Dofinansowanie: 320 000 PLN
Wkład własny Miasta Lublin: 80 000 PLN
Termin realizacji projektu: 2022 r.-2023 r.
Wieloletni Rządowy Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 został ustanowiony 15 października 2018 r. Oprócz zapewnienia wsparcia finansowego w organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach, tzw. jadalni, Program przewiduje wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Celem modułu 3 Programu jest wzmocnienie opiekuńczej funkcji szkoły podstawowej poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie przez uczniów posiłku w trakcie pobytu w szkole.
W ramach modułu 3 Program „Posiłek w szkole i w domu” przewidziane są następujące działania:
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Całkowita wartość projektu: 910 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 728 000,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Wkład własny Miasta Lublin: 182 000,00 PLN
Termin realizacji projektu: 31 grudnia 2022 r.
Miasto Lublin we współpracy z 28 lubelskimi szkołami realizuje Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica”.
Program finansowany jest w 80% kosztów realizacji zadania z budżetu Państwa i w nie mniej niż 20% ze środków Miasta Lublin.
Celem Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020–2024 – „Aktywna tablica” jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych (m.in. interaktywnych tablic i monitorów), wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami, a także podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych. Program uwzględnia również w procesie wspierania szkół także te, realizujące kształcenie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniów z niepełnosprawnościami, dla których można zakupić specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie do diagnozy oraz terapii. Ponadto w ramach Programu szkoły mogą zakupić laptopy wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem transmisji audiowizualnej, a także zestawy dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Wsparcie finansowe w ramach programu otrzymały następujące szkoły:
Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów w Dziennym Domu "Senior+" ogłoszony przez Ministra Cyfryzacji
Całkowita wartość projektu: 20 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 20 000,00 PLN
Wkład własny: 0,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów.
Termin realizacji projektu: 2022
Głównym celem projektu jest doposażenie Dziennego Domu Senior + przy ul. Jana Pawła II 11 w Lublinie w sprzęt komputerowy, mający poprawić kompetencje cyfrowe seniorów oraz zmniejszyć wykluczenie cyfrowe tej grupy społecznej. W szczególności istotne wydaje się przełamanie barier i obaw w dostępie do szeroko rozumianych e-usług, takich jak np.: PUE ZUS, profil zaufany, bankowość elektroniczna, mObywatel, obywatel.gov.pl, poczta elektroniczna e-mail. Doposażenie ośrodka pozwoli na stworzenie dostępu do komputerów i internetu dla seniorów, jak również prowadzenie zajęć, podczas których możliwe będzie nauczenie osób w podeszłym wieku korzystania z serwisów www, komunikatorów internetowych czy serwisów społecznościowych.
Całkowita wartość projektu: 20 000,00 PLN
Wartość dofinansowania: 20 000,00 PLN
Wkład własny: 0,00 PLN
Źródło finansowania: budżet państwa
Nazwa programu: Konkurs na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na doposażeniu stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów
Termin realizacji projektu: 2022
Głównym celem projektu jest doposażenie Klubu Senior+ "Centrum Aktywizacji" przy ul. Nałkowskich 108 w Lublinie w sprzęt komputerowy, mający poprawić kompetencje cyfrowe seniorów oraz zmniejszyć wykluczenie cyfrowe tej grupy społecznej. W szczególności istotne wydaje się przełamanie barier i obaw w dostępie do szeroko rozumianych e-usług, takich jak np.: PUE ZUS, profil zaufany, bankowość elektroniczna, mObywatel, obywatel.gov.pl, poczta elektroniczna e-mail. Doposażenie ośrodka pozwoli na stworzenie dostępu do komputerów i internetu dla seniorów, jak również prowadzenie zajęć, podczas których możliwe będzie nauczenie osób w podeszłym wieku korzystania z serwisów www, komunikatorów internetowych czy serwisów społecznościowych.