W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

2C - Second Chance: Waking up the sleeping giants Druga szansa: Budzenie śpiących gigantów

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

2C - Second Chance: Waking up the sleeping giants Druga szansa: Budzenie śpiących gigantów
Zasięg: międzynarodowy
Lider projektu: Miasto Neapol (Włochy)
Partner projektu: Gmina Lublin, Maribor (Słowenia), Liverpool (Wielka Brytania), Dubrownik (Chorwacja), Caen (Francja), Chemnitz (Niemcy), Porto (Portugalia), Gijon (Hiszpania), Bruksela (Belgia), Uniwersytet w Genui (Włochy)
Wartość całkowita: 41 886,40 Euro
Wartość dofinansowania z UE: 35 603,44 Euro
Okres finansowania programu: 2014-2020
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: URBACT III
Priorytet: Promowanie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich
Termin realizacji: 15.09.2015 – 03.05.2018
Tematyka: kultura i dziedzictwo

Głównym celem projektu jest wypracowanie modelu działań rewitalizacyjnych opuszczonych zabytkowych budynków lub kompleksów zabudowy miejskiej (szczególnie poprzemysłowej), który został zawarty w tzw. Zintegrowanym Planie Działania, opracowanym we współdziałaniu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, studentami, właścicielami obiektów przemysłowych i organizacjami społecznymi. Wspomniany plan koncentruje się na działaniach zmierzających do rewitalizacji zarówno w kontekście infrastrukturalnym, jak i społecznym. Obiektami wskazanymi przez Miasto Lublin do realizacji projektu były dawna słodownia przy ulicy Misjonarskiej 22 oraz zabudowa browaru przy ulicy Bernardyńskiej 15, należące niegdyś do rodziny Vetterów.

Projekt składał się z dwóch faz:

- Faza I - trwała 6 miesięcy (od 15 września 2015 r. do 15 marca 2016 r.) i polegała na opracowaniu wstępnej analizy potrzeb każdego z partnerów projektu i stanowiła podstawę do opracowania pełnego wniosku aplikacyjnego na realizację II fazy projektu.

- Faza II - uczestnicy projektu w trakcie realizacji II fazy w ramach prac sieci będą poszukiwać odpowiedzi na następujące zagadnienia:

· w jaki sposób opuszczone obiekty, które do tej pory były “zapomniane” oraz często negatywnie naznaczone mogą być przywrócone miastu?
· jak poprzez rozwój tych obiektów/kompleksów obiektów oraz nadanie im nowych funkcjonalności, mogą zmienić się w miejsca tętniące życiem?
· w jaki sposób zapoczątkować proces zagospodarowania opuszczonych budynków? W jaki sposób zorganizować taki proces?
· w jaki sposób określić sposób użytkowania przez miasto oraz zaangażować lokalną społeczność w ich rewaloryzację?
· w jaki sposób finansować powyższe zadania?

Efekty prac projektu będą wykorzystane w pracach nad przygotowaniem oraz wdrożeniem Lokalnego Planu Rewitalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem procesów dotyczących partycypacji społecznej, a także realizacji celów społecznych projektów rewitalizacyjnych w zakresie wykluczenia społecznego.

logo