W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dialog społeczny w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Lublinie

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Dialog społeczny w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w Lublinie
Zasięg: krajowy
Lider projektu: Gmina Lublin
Partner projektu: Komenda Miejska Policji w Lublinie
Prokuratora Okręgowa w Lublinie
Sąd Rejonowy w Lublinie
Wartość całkowita: 355 740,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 302 379,00 PLN
Okres finansowania programu: 2007-2013
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny
Program: Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007–2013
Priorytet: 7. Promocja integracji społecznej
Działanie: 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej
7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – projekty konkursowe
Termin realizacji: 1.01.2010 - 31.10.2010
Tematyka: polityka społeczna

W województwie lubelskim funkcjonuje wiele instytucji zajmujących się pomocą i integracją społeczną, wiele z nich skupionych jest w samym Lublinie. Mimo to narastają problemy społeczne, zwiększa się liczba i rodzaje zadań pomocy społecznej oraz osób uprawnionych do korzystania z jej świadczeń. Istnieje potrzeba budowania wspólnych rozwiązań systemowych w zakresie udzielania kompleksowej pomocy.

Główne problemy, z którymi borykają się organizacje pozarządowe działające w obszarze integracji społecznej to konkurowanie organizacji w niektórych obszarach oraz nieskuteczna współpraca z sektorem publicznym w rozwiązywaniu problemów społecznych. Uczestnictwo NGO w projekcie i reprezentacja środowisk osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i przemocą w rodzinie umożliwiła skuteczną i efektywną współpracę międzysektorową.

Projekt był odpowiedzią na potrzebę współpracy i wypracowania dla lubelskich instytucji pomocy i integracji społecznej skutecznych metod zapobiegania wykluczeniu społecznemu i zawodowemu ofiar przemocy w rodzinie a także osób z ich najbliższego otoczenia.

Cele projektu:

  • rozwój i utrwalenie współpracy i dialogu społecznego lubelskich instytucji pomocy i integracji społecznej na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • wypracowanie skutecznych metod i form przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • nawiązanie trwałej współpracy partnerskiej lubelskich instytucji pomocy i integracji społecznej oraz j.s.t. w realizacji usług społecznych;
  • poznanie i wdrożenie na grunt lubelski najlepszych rozwiązań z innych miast Polski dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Wdrożenie wspólnie wypracowanych, skutecznych rozwiązań zmniejszy rozmiar występujących problemów oraz zwiększy zasoby niezbędne do radzenia sobie z już istniejącymi skutkami. Osiągnięcie rezultatów projektu stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie dialogu społecznego między instytucjami pomocy społecznej, usprawni między nimi komunikację, procedury reagowania i współdziałania na rzecz zwiększenia skuteczności podejmowania działań.

Udział w projekcie ekspertów rekomendowanych przez partnerów stanowił gwarancję skuteczności i wysokiego poziomu merytorycznego działania. Spotkania grup eksperckich dotyczyły wymiany doświadczeń i spostrzeżeń oraz opracowania Dialogu społecznego. Spotkania ekspertów umożliwiły nawiązanie trwałej współpracy, omówione zostały wyjściowe przyczyny problemów, deficyt i zasoby, identyfikacja potrzeb i propozycje rozwiązań.<br />Projekt przewidywał także wyjazdy studyjne ekspertów do placówek wiodących we wdrażaniu procedur i rozwiązań w zakresie przeciwdziałania przemocy i zapobiegania wykluczeniu społecznemu w innych regionach kraju. Zaobserwowane metody i procedury zostały przeniesione i zmodyfikowane do zastosowania w Lublinie.

Efekty realizacji projektu<br />W ramach projektu nastąpiło wypracowanie, pomiędzy partnerami zaangażowanymi w projekcie, skutecznego dialogu międzyinstytucjonalnego oraz wypracowanie standardów reagowania, interwencji i współpracy. Została opracowana i wydana publikacja dotycząca proponowanych rozwiązań i wdrażanie ich na grunt lubelski.<br />Pomiędzy partnerami projektu nastąpiło podpisanie porozumienia o trwałej współpracy, stworzenie sieci instytucji świadczących pomoc społeczną.<br />Realizacja projektu pozwoliła na bezpośrednią, bieżącą wymianę informacji i doświadczeń, określenie punktów krytycznych. W wyniku wspólnych prac powstał katalog działań niezbędnych do skutecznego przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pomocy ofiarom i ich rodzinom. Bieżąca współpraca, wzajemne stymulowanie się i inspirowanie, wymiana wiedzy i doświadczeń warunkują dużą skuteczność projektu oraz powodzenie jego założeń w przyszłości.

Zaproponowana forma wsparcia jest odpowiedzią na potrzeby grupy docelowej. Wychodzi jednocześnie na przeciw oczekiwaniom osób korzystających ze wsparcia instytucji społecznych, tym samym dwubiegunowo gwarantuje osiągnięcie zakładanego celu projektu.

Dialog społeczny niesie ładunek mobilizujący do podejmowania kolejnych zintegrowanych działań na rzecz pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

 

projekt Dialog społeczny - logo Kapitał Ludzki NSS, UE-EFS