W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

INTERCULTURE: International volunteering for city culture
(Międzynarodowy wolontariat na rzecz kultury miejskiej)

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

INTERCULTURE: International volunteering for city culture
(Międzynarodowy wolontariat na rzecz kultury miejskiej)
Zasięg: międzynarodowy
Lider projektu: Gmina Lublin
Partner projektu: Narodowy Uniwersytet Gospodarki Wodnej i Zarządzania Zasobami Naturalnymi (Równe, Ukraina)
Wartość całkowita: 199 770,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 194 800,00 PLN
Okres finansowania programu: 2014-2020
Źródło finansowania: Komisja Europejska
Program: Erasmus
Priorytet: Sektor: Młodzież
Akcja 1. Mobilność edukacyjna osób
Działanie: Projekty mobilności osób młodych / Projekty w zakresie wolontariatu
Termin realizacji: 1.05.2018 - 30.11.2018
Tematyka: kultura i dziedzictwo

Urząd Miasta Lublin po raz pierwszy będzie gościł młodych wolontariuszy w ramach Wolontariatu Europejskiego Erasmus+. Dwie grupy młodych Ukraińców odwiedzą Lublin latem 2018 roku, aby wesprzeć swoją pracą organizację dużych imprez miejskich. Wezmą też udział w szkoleniu z zakresu zarządzania projektami, zwłaszcza kulturalnymi.
Pierwsza grupa 24 młodych osób (po 12 ze wschodniej i z zachodniej Ukrainy) przyjedzie do Lublina na 34 dni w na przełomie lipca i sierpnia i będzie pracowała przy obsłudze Carnavalu Sztukmistrzów oraz Jarmarku Jagiellońskiego. Druga grupa 24 młodych osób (także z obu części Ukrainy) przyjedzie do Lublina na 17 dni we wrześniu i będzie pracowała przy obsłudze Lubelskiego Festiwalu Legend oraz Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej.

Celem projektu jest:

  • pozyskanie wsparcia na realizację dużych corocznych imprez odbywających się w Lublinie (szczególnie przez osoby posługujące się językami naszych wschodnich sąsiadów);
  • wyposażenie młodych ludzi z Ukrainy w wiedzę i doświadczenie związane z organizacją dużych imprez miejskich a także zachęcenie ich do aktywności;
  • pogłębienie wzajemnego zrozumienia i poprawa relacji pomiędzy Polakami a Ukraińcami, a także większe otwarcie Polaków i Ukraińców na siebie nawzajem oraz na inne kultury i ogólnie na różnorodność.

Aby móc ubiegać się o dofinansowanie przyjazdu wolontariuszy, Gmina Lublin uzyskała w styczniu 2018 roku akredytację oraz status organizacji goszczącej, koordynującej i wysyłającej Wolontariatu Europejskiego.

Wolontariat Europejski umożliwia młodym ludziom w wieku 17–30 lat wyrażenie osobistego zaangażowania przez udział w nieodpłatnym i odbywanym w pełnym wymiarze czasu pracy wolontariacie w innym kraju Unii Europejskiej lub poza nią. Oprócz nabywania pierwszych doświadczeń zawodowych ważne jest samo przebywanie zagranicą i poza-formalne uczenie się i nabywanie kompetencji międzykulturowych, językowych i społecznych. Celem Wolontariatu Europejskiego jest wsparcie młodych osób w ich rozwoju osobistym, pomoc im w pozyskaniu pierwszych doświadczeń zawodowych, a także wsparcie dialogu międzykulturowego.
Projekt „INTERCULTURE” wpisuje się w grupowe działania wolontariackie, które są realizowane przez grupy liczące co najmniej 10, lecz nie więcej niż 40 młodych osób, przez okres trwający od 2 tygodni do 2 miesięcy. W danej grupie wolontariusze wykonują swoje działania wspólnie, w tym samym czasie i miejscu, a ich zadania są tematycznie powiązane.
Poza działaniami grupowymi, akcja ta obejmuje także indywidualne działania wolontariackie (nieprzewidziane w projekcie), które są realizowane przez okres od 2 do 12 miesięcy.

logo