W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rewitalizacja obszaru ul. Lubartowskiej i dawnego Podzamcza w Lublinie poprzez ożywienie gospodarcze obszaru za pomocą zintegrowanej poprawy zarządzania zasobem komunalnym, działań społecznych i poprawy stanu zabudowy zabytkowej

Logo Funduszy Europejskich, Flaga Rzeczpospolitej Polskiej, Logo Unii Europejskiej Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Rewitalizacja obszaru ul. Lubartowskiej i dawnego Podzamcza w Lublinie poprzez ożywienie gospodarcze obszaru za pomocą zintegrowanej poprawy zarządzania zasobem komunalnym, działań społecznych i poprawy stanu zabudowy zabytkowej
Lider projektu: Gmina Lublin
Wartość całkowita: 1 409 110,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE: 1 268 199,00 PLN
Okres finansowania programu: 2014-2020
Źródło finansowania: Fundusz Spójności
Program: Program Operacyjny Pomoc Techniczna 2014–2020
Termin realizacji: 29.07.2016 - 31.08.2019
Tematyka: rewitalizacja

Projekt rewitalizacji obszaru ul. Lubartowskiej i dawnego Podzamcza w Lublinie zakładał ożywienie gospodarcze dzięki zintegrowanej poprawie zarządzania zasobem komunalnym, działań społecznych i stanu zabudowy zabytkowej. Jest uzupełnieniem Programu Rewitalizacji Lublina w tym obszarze. Powierzchnia terenu objętego analizą to ok 14 ha. (ok. 0,1% powierzchni miasta).
Obszar wyznaczony do projektu to ścisłe centrum miasta, przestrzeń atrakcyjna pod względem turystycznym (część wchodząca i sąsiadująca z Pomnikiem Historii) i kulturalnym (organizacja jarmarków, koncertów). W ubiegłych latach planowano i realizowano projekty inwestycyjne na infrastrukturze należącej do gminy Lublin. Ich realizacja wpłynęła głównie na wygląd przestrzeni i atrakcyjność Starego Miasta, lecz nie osiągnięto satysfakcjonujących wyników rewitalizacyjnych. Doświadczenia lubelskie jak też miast polskich (np. Sopot), czy europejskich wymaga zaangażowania kapitału prywatnego. Przedsiębiorstwa posiadające zdolności inwestycyjne mogą wesprzeć procesy rewitalizacyjne, jeśli miasto zapewni przedsiębiorcom możliwości rozwoju.
Głównym problem obszaru jest odpływ użytkowników oraz funkcji miejskich - usług podstawowych i mieszkalnictwa oraz nagromadzenie następujących problemów:

  • społecznych i demograficznych (bezrobocie, duża liczba osób korzystających z pomocy społecznej – wysokość pomocy MOPR dla 217 rodzin, stanowi 2,6% całej kwoty wsparcia na terenie miasta, przy liczbie mieszkańców – 0,5% miasta, spadek liczby mieszkańców: 2010 – 1906 osób, 2014 – 1743),
  • gospodarczych (niska aktywność ekonomiczna, znaczący ubytek ilości usług i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – o 5 % w latach 2010-2014)
  • bezpieczeństwa (stały wzrost liczby przestępstw- ul. Lubartowska, Furmańska i Cyrulicza ponad 20% od 2010)
  • przestrzennych (niezadowalający stan techniczny zabytków, niska jakość przestrzeni publicznych).

Wskazany obszar zdegradowany ma różnorodną zabudowę, funkcje oraz status własnościowy (z dużym udziałem nieruchomości Gminy). Jest położony w centrum miasta, jego stan wynikał z uwarunkowań historycznych.
Podjęcie zintegrowanych działań dla obszaru miało na celu ożywienie gospodarcze poprzez zapewnienie utrzymania i poprawy jakości tradycyjnych funkcji usługowych w obszarze autentycznej zwartej miejskiej zabudowy zabytkowej, wzmocnienie ich poprzez działania inwestycyjne i rozwój nowych funkcji w części wschodniej obszaru.
Zachodnia część obszaru to kwartały zabudowy zabytkowej z XIX i XX w., pełniącej tradycyjnie zróżnicowane funkcje, głównie mieszkaniowe i usługowe (w zaniku) o pogłębiających się problemach społecznych i demograficznych, dla tego obszaru nie ma obecnie MPZP.
Część wschodnia to pozostałość po zburzonej w okresie 1942-1944 dzielnicy żydowskiej, zostać którą planuje się zagospodarować na podstawie uchwalonego MPZP. Obszar położony jest w dolinie rzeki Czechówki, co powoduje znaczne problemy techniczne zarówno dla zabudowy istniejącej, jak i dla sytuowania zabudowy nowej oraz ma znaczenie ekologiczne. W trakcie sporządzania MPZP prowadzono szerokie konsultacje społeczne (m.in. w ramach projektu URBACT II HerO), Potrzebna jest kontynuacja analiz, diagnoz i konsultacji dla ewentualnych zmian MPZP.
Proponowane zintegrowane działania pilotażowe mają na celu opracowanie szczegółowych podstaw dla wdrożenia programu ożywienia społeczno- gospodarczego obszaru.
W ramach projektu:
1) Opracowano szczegółowy planu zarządzania zasobami komunalnymi na potrzeby usług, w szczególności tradycyjnych rzemiosł i usług oraz tzw. przemysłów kreatywnych.
2) Przeprowadzono kompleksową inwentaryzację zabudowy zabytkowej,
3) Przeprowadzono szczegółową diagnozę społeczno-gospodarcza obszaru,
4) Przeprowadzono aktywizację gospodarczą obszaru,
5) Przeprowadzono aktywizację społeczną i kulturowa mieszkańców i innych użytkowników obszaru,
6) Poprawiono bezpieczeństwo obszaru,
7) Przeprowadzono działania edukacyjne i informacyjne na temat projektu i rewitalizacji w rozumieniu ogólnym, w tym:

  • artykuły i ogłoszenia prasowe,
  • warsztaty informacyjne,
  • publikacja najlepszych praktyk
  • konferencja na zakończenie realizacji projektu

Głównym efektem jest doprowadzenie do ożywienia gospodarczego obszaru opartego na tradycyjnych usługach i przemysłach kreatywnych. Opracowanie planu zarządzania zasobami, o którym mowa w opisie działań pozwoli na racjonalne zarządzanie zasobem komunalnym na obszarze i co za tym idzie racjonalne wydatkowanie środków Gminy pozyskiwanych z wynajmu nieruchomości. Przyjęte w pilotażu rozwiązania będą mogły być rozszerzone docelowo na cały zasób nieruchomości Gminy. Bieżąca partycypacja interesariuszy i mieszkańców pozwoli na racjonalne i oparte na ich potrzebach priorytetyzowanie zadań remontowych w zakresie zadań Gminy na obszarze, co powoduje szersze działania prywatnych właścicieli sąsiednich nieruchomości.
Efektem działań skierowanych na promocję gospodarczą obszaru, dedykowanych przedsiębiorcom z tego terenu jest wyposażenie ich w narzędzia, z których będą mogli trwale korzystać w swojej działalności, reagując na zmiany uwarunkowań rynkowych oraz rozwijając swoje przedsiębiorstwa,
Działania społeczne mają na celu zintegrowanie społeczności mieszkańców, prywatnych właścicieli nieruchomości i grupy przedsiębiorców ze sobą zarówno w celu wspólnego rozwiązywania konfliktów wynikających z różnych funkcji i rodzajów działalności, a także wypracowanie i ugruntowanie przekonania o wspólnej odpowiedzialności za stan obszaru.

logo POPT