W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Debata podczas Kongresu w 2023 r.

Debata podczas Kongresu w 2023 r.

Podzielona pamięć Europy – w poszukiwaniu wspólnych mitów Wschodu i Zachodu

  • prof. dr hab. Rafał Wnuk – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Katedra Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej (Lublin)
  • dr Mariusz Zajączkowski – Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Zakład Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej (Lublin)
  • dr Roman Kabachiy – Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej (Kijów) [on-line]
  • dr Vasyl Kmet – Dyrektor Biblioteki Miejskiej we Lwowie (Lwów) [on-line]

Moderatorzy:
Krzysztof Niedźwiedź i dr Mateusz Gancewski – lubelscy nauczyciele historii, którzy wraz z młodzieżą lubelskich szkół i uczelni uczestniczą w projekcie „Pamięć Zachodu, pamięć Wschodu – w poszukiwaniu wspólnych wartości europejskich”.

Debata z udziałem historyków młodego pokolenia i nauczycieli historii z lubelskich szkół. Do dyskusji zaproszą oni swoich uczniów, by wraz z nimi dyskutować o wartościach kształtujących oblicze współczesnej Europy. Pretekstem do spotkania jest dziedzictwo dwóch wielkich wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w Lublinie i Munster, miastach współcześnie prowadzących od ponad 30 lat owocną współpracę partnerską. Pokój Westfalski jak i Unia Lubelska miały ogromny wpływ na ukształtowanie późniejszego porządku polityczno-społecznego w Europie, w duchu pokojowej koegzystencji narodów i religii, poszukiwania kompromisów i szacunku dla różnorodności. Wartości, na których m.in. opiera się dzisiejsza Wspólnota Europejska.

Filmy promocyjne