W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Uhonorowanie Unii Lubelskiej ZDE

Uhonorowanie Unii Lubelskiej ZDE

Znak Dziedzictwa Europejskiego przyznany miastu

Miasto Lublin zostało uznane za miejsce Unii Lubelskiej – symbol pokojowej i demokratycznej integracji dwóch krajów, zróżnicowanych religijnie i etnicznie.

Idee te są reprezentowane materialnie przez zachowane w krajobrazie Lublina zabytki jak Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej i kościół p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika oraz Klasztor Ojców Dominikanów.

KAPLICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ NA ZAMKU LUBELSKIM

Kaplica została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Wnętrza Kaplicy zdobione są rusko-bizantyńskimi freskami ufundowanymi przez króla Władysława Jagiełłę. Jest to unikatowe na miarę europejską miejsce i świadectwo przenikania się kultur Wschodu i Zachodu, ponieważ rzymskokatolicką świątynię przyozdabiają wizerunki ojców Kościoła Wschodniego.

Kaplica znajduje się na dawnym zamku królewskim, w miejscu gdzie według tradycji obradowano nad Unią Lubelską.

BAZYLIKA ŚW. STANISŁAWA BISKUPA MĘCZENNIKA I KLASZTOR OO. DOMINIKANÓW

Bazylika jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Kościół i klasztor ufundował w 1342 roku król Kazimierz Wielki. Słynęła z faktu, że znajdowały się w niej relikwie Krzyża Świętego, jednak w 1991 roku przechowywane w kościele przez stulecia relikwie zostały skradzione.

Zespół Klasztorny Dominikanów w Lublinie jest zabytkiem, który można zwiedzać prawie w całości, z galerią malarstwa i skarbcem klasztornym włącznie.

POMNIK UNII LUBELSKIEJ

Pomnik znajduje się na placu Litewskim i ma formę żeliwnego obelisku na cokole. Frontową częśc cokołu zdobi złocona płaskorzeźba przedstawiająca dwie alegoryczne postaci w antycznych szatach podające sobie ręce, Polonię i Lithuanię, obrazujące akt połączenia unią dwóch wielkich, wielonarodowych europejskich państw: Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Z drugiej strony cokołu umieszczono złocony napis objaśniający treść przedstawienia „Połączenie Litwy z Koroną”.

Pomnik, jaki można zobaczyć dziś został wzniesiony w 1826 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Stanisława Staszica.

Historia otrzymania ZDE przez Lublin

W 2007 roku Miasto Lublin otrzymało ZDE (obiekty związane z podpisaniem w 1569 r. Unii polsko-litewskiej: kościół p.w. św. Stanisława wraz z klasztorem dominikanów, kościół Świętej Trójcy na zamku, pomnik Unii Lubelskiej). Miasto Lublin jest symbolem europejskich idei integracyjnych, ponadnarodowego dziedzictwa demokracji i tolerancji oraz dialogu kultur między wschodem i zachodem.

W związku z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1194/2011/UE z dnia 16 listopada 2011 r. ustanawiającą działanie Unii Europejskiej na rzecz Znaku Dziedzictwa Europejskiego (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 303/3 z 22 listopada 2011 r. wszystkie miejsca, którym dotychczas przyznano ZDE, musiały ponownie złożyć aplikację o jego uzyskanie.

Dziedzictwo idei Unii Lubelskiej zawartej między Polską i Litwą w 1569 roku, reprezentowane przez zachowane w krajobrazie Lublina zabytki: pomnik Unii Lubelskiej na Placu Litewskich, kaplicę Św. Trójcy i klasztor oo. dominikanów, będące świadkami zawarcia Unii i ją upamiętniające, zostało zarekomendowane Komisji Europejskiej w grudniu 2014 roku do wyróżnienia Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Rekomendacji dokonał powołany przez Komisję Europejską panel ekspertów, na podstawie aplikacji przygotowanej wspólnie przez pracowników Urzędu Miasta Lublin, Muzeum Lubelskiego i oo. Dominikanów.

Oprócz Unii Lubelskiej eksperci zarekomendowali Komisji 15 miejsc z całej Europy, spośród 36 zgłoszonych przez państwa Unii Europejskiej. Oprócz Lublina Polski rekomendowane zostały Konstytucja 3 Maja i Stocznia Gdańska.

W dniu 19 grudnia 2014 r. panel międzynarodowych ekspertów ponownie przyznał Miastu Lublin Znak Dziedzictwa Europejskiego. Komisja Europejska decyzją z 10 marca 2015 r. (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej 2015/C83/03) potwierdziła przyznanie Znaku Lublinowi. Uroczyste wręczenie przyznanego Znaku miało miejsce w Solvay Library w Brukseli, w dniach 15-16 kwietnia 2015. Przyznanie Znaku miało istotne znaczenie dla promocji wartości dziedzictwa Lublina i wiedzy o roli naszego miasta w historii Europy.

Uroczystość wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego

W dniu 15 kwietnia 2015 r., w Solvay Library w Brukseli odbyła się uroczystość wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego 16 obiektom, które posiadają znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy.

Poniżej link do filmu z gali wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego. W 35 min. ma miejsce prezentacja kilkuminutowego filmu "Unia Lubelska" przygotowanego przez Luca Dumoulin oraz Pierra Holland, w 48 min. quiz wiedzy na temat miejsc ZDE, zaś w 51 min. wręczenie Znaku miastu Lublin. W 95 min. wykonywane jest tzw. family picture.
http://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I101510otwiera się w nowej karcie