W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Unia Lubelska na liście UNESCO "Pamięć Świata"

Unia Lubelska na liście UNESCO "Pamięć Świata"

Unia Lubelska na liście UNESCO "Pamięć Świata"

Akt Unii Lubelskiej znalazł się wśród obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego, które zostały wpisane na międzynarodową listę programu UNESCO "Pamięć Świata". Dokument został zgłoszony przez pięć krajów - Polskę, Litwę, Ukrainę, Białoruś i Łotwę. Zawarta 1 lipca 1569 roku właśnie w Lublinie Unia dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jest to unikalne świadectwo unii państwowej powstałej w czasach wczesnonowożytnych, w rezultacie negocjacji i porozumienia dwóch krajów, przy istotnej roli parlamentu w procesie negocjacji, a następnie funkcjonowania unii. Wieńcząc tradycję polityczną wielokulturowej, wielonarodowej monarchii Jagiellońskiej i wcześniejszych unii polsko-litewskich, dzięki swojemu oddziaływaniu Unia Lubelska przyczyniała się do umacniania obywatelskich, republikańskich i demokratycznych tendencji w praktyce politycznej swych czasów. Jedyny ocalały akt Unii znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Program UNESCO Pamięć Świata powstał w 1992 roku, a jego głównym celem jest ochrona dokumentacyjnego dziedzictwa z całego świata. Na Światowej Liście Programu "Pamięć Świata" znajduje się siedemnaście obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę. W 2017 roku poza aktem Unii Lubelskiej na Międzynarodową Listę UNESCO wpisano również dwa polskie dokumenty: wywiad radiowy z okresu Bitwy Warszawskiej oraz raport Jurgena Stroopa dotyczący tłumienia powstania w warszawskim gettcie.

Linki dotyczące wpisu Aktu Unii Lubelskiej na listę UNESCO:

- http://www.unesco.pl/komunikacja-i-informacja/pamiec-swiata/polskie-obiekty-na-liscie-pamieci-swiata/