W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Mural

Mural upamiętniający Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej

W wrześniu 2015 roku, na ścianie szczytowej jednego z bloków przy ulicy Hutniczej, pojawił się mural przedstawiający tarczę herbową, a na niej zdwojone godło Polski oraz litewską "Pogoń". Zgodnie z zamysłem autora, gdańskiego artysty i współtwórcy Gdańskiej Szkoły Muralu, Pana Rafała Roskowińskiego, ma on upamiętniać zarówno Lublin jako miejsce podpisania Unii Lubelskiej, jak i przypominać o znaczeniu oraz wartościach tego niezwykle ważnego wydarzenia w historii Polski. Ponadto, mural powstał jako praca doktorska malarza, któremu zadaliśmy kilka pytań.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków: - Skąd pojawił się pomysł na mural dotyczący tematyki Unii Lubelskiej?
Rafał Roskowiński: - Chodziło o mural lubelski, mocno osadzony w historii Polski i miasta. Unia wydawała się odpowiednia, mało kontrowersyjna, przypominać ma, że nie mamy się czego wstydzić, że byliśmy potężny narodem, przed którym klękali książęta pruscy i moskiewscy
BMKZ: - Jakie są wymiary muralu, użyte farby i inne środki do jego wykonania?
RR: - Wymiary to 15 metrów wysokości, 11 metrów szerokości. Użyłem polskich farb marki Primacol.
BMKZ: - Jaka jest Pana zdaniem trwałość projektu, o ile nie będzie ingerencji w jego wygląd?
RR: - Minimum 30 lat.
BMKZ: - Jak wyglądała współpraca z okolicznymi mieszkańcami, czy udało się Panu zainteresować tematyką dzieła, czy mieli wiedzę o tym wydarzeniu?
RR: O wydarzeniu zostali poinformowani skutecznie. Moi "Tatarzy" [blok, na którym powstał mural zlokalizowany jest w dzielnicy "TatarY" - BMKZ] okazali się zainteresowani historią. Sukcesem była współpraca przy malowaniu wspólnie herbów klubów sportowych, Myślę, że są dumni z muralu na swojej dzielnicy.

Więcej informacji w bardzo ciekawej recenzji muralu - pracy doktorskiej artysty, którą znajdziecie Państwo poniżej:

Recenzja pracy doktorskiej Rafała Roskowińskiego - do pobrania.

Powiązane galerie: