W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozpoczynają się szczepienia dla dziewczynek przeciw HPV

Rozpoczynają się szczepienia dla dziewczynek przeciw HPV
23.04.202108:18

Miasto Lublin po raz kolejny sfinansuje działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania rakowi szyjki. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przeznaczone są dla dziewczynek w wieku 12 lat. Szczepienia są wykonywane w ponad 30 przychodniach, które realizują program. Osoby zainteresowane już mogą zgłaszać się do placówek.

– Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest przyczyną powstawania min. raka szyjki macicy i stanów nowotworowych innych narządów. Rak szyjki macicy jest tym rodzajem nowotworu, który ma największy wpływ na umieralność kobiet. Rekomendowaną formą profilaktyki w tym zakresie są regularne badania cytologiczne i szczepienia ochronne. Dlatego też staramy się zaoferować naszym mieszkankom szczepienia, jako formę ochrony przed potencjalną chorobą nowotworową. W tym roku planujemy zaszczepić 500 dziewczynek. Zaszczepienie przeciw HPV to długoterminowa inwestycja w zdrowie naszych najbliższych. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19. Szczepienia odbywają się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie przychodni, które przystąpiły do współpracy z miastem w tym zakresie – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Realizowany przez Miasto Lublin Program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwoli na podanie dwukrotnej dawki szczepionki nawet 500 dziewczynkom urodzonym w 2009 roku. To szczepionka dziewięciowalentna uodparniająca na dziewięć typów wirusa HPV. Wykaz 33 przychodni wykonujących szczepienia znajduje się na stronie lublin.eu. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. Program realizowany będzie do 10 grudnia 2021 r. lub do momentu wyczerpania szczepionek. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt wykonania szczepień wynosi 400 tys. zł i w całości pokrywany jest z budżetu Miasta Lublin.