W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej – Wieża Trynitarska

Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej – Wieża Trynitarska
Adres: ul. Królewska 10
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-109
Telefon: 695 475 152
Email:

Muzeum znajduję się w wewnątrz XVII wiecznej wieży Trynitarskiej i jest to jedna z ciekawszych atrakcji Lublina. Muzeum w swoich zbiorach posiada przedmioty użytku religijnego, ikony, rzeźby, obrazy, tkaniny, sarkofagi, instrumenty muzyczne, lichtarze oraz inne zabytkowe sprzęty z obszarów Archidiecezji Lubelskiej. Znajduję się tutaj wystawa stała dotycząca sztuki baroku, a także wystawy czasowe. Wystawę złożoną z ponad 80 rzeźb, lichtarzy i obrazów zakomponowano w surowych ceglanych wnętrzach wieży. Do najcenniejszych ekzopzycji należą dwie późnogotyckie dalmatyki z XVI wieku, pochodzące z kościoła w Chłaniowie, sekretarzyk magdeburski z czarnego dębu i kości słoniowej z wieku XVII, kolekcja lichtarzy z okresu od XVII do XX wieku oraz XVII-wieczne portrety trumienne typowe dla naszego sarmatyzmu.

Ekspozycje rozmieszczone są w drodze na taras widokowy. Sama wieża Trynitarska pełni również funkcję najwyższego punktu widokowego. Z platformy znajdującej się na wysokości 40 metrów można podziwiać rozległą panoramę miasta.