W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Adres: Al. Racławickie 14, Gmach Główny, sala 29
Miejscowość: Lublin
Kod pocztowy: 20-028
Adres www: muzeum.kul.pl
Telefon: 81 445 40 29
Email:

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, założone w 2016 r., jest jednostką badawczą-dydaktyczną i kulturalno-promocyjną tej najstarszej lubelskiej uczelni. Obecnie zajmuje wnętrze dawnego refektarza dominikańskiego w zabytkowej części Gmachu Głównego KUL, docelowo poszerzone zostanie o przyległe pomieszczenia, zabytkowe piwnice i przeszklony wirydarz. Do czasu otwarcia nowej ekspozycji jego działalność skupia się przede wszystkim na organizowaniu tematycznych wystaw czasowych - głównie z zakresu dziejów uniwersytetu oraz historii sztuki, organizowanych w oparciu o własne niezwykle cenne kolekcje historyczno-artystyczne (dokumenty i pamiątki, sztuka XV-XX w., archeologia).

Trzon zbiorów stanowi gromadzona latami kolekcja dzieł sztuki z dawnego Muzeum Uniwersyteckiego – ustanowionego z inicjatywy ks. kan. Jana Władzińskiego już w 1932 r. i działającego pod różnymi nazwami do 2016 r. Uzupełniają je dokumenty i pamiątki zgromadzone w latach 2008­-2016 w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL, jak też liczne zabytki arche­ologiczne z wykopalisk w Piotrawinie nad Wisłą oraz na lubelskim wzgórzu Czwartek zgromadzone w Katedrze Archeologii Polski Instytutu Historii KUL.

Obecnie w Muzeum prezentowana jest Wystawa NORWID. "Pomiędzy świtem a nocy zniknięciem".

Muzeum czynne od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Informacje dla zwiedzających dostępne są na stronie internetowej Muzeum KUL.

Rezerwacje grup: tel. 81 445 40 29.