W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin na weekend 22-24 lutego

Lublin na weekend 22-24 lutego
21.02.201919:46

Sprawdźcie, co ciekawego dzieje się w Lublinie w ten weekend!

Wystawy
Centrum Spotkania Kultur zaprasza na spotkanie z Wiesławem Wałkuskim – wybitnym polskim artystą grafikiem zaliczanym do grona najwybitniejszych na świecie współczesnych artystów projektujących plakaty. W latach 80-tych współpracował z wieloma warszawskimi wydawnictwami i teatrami oraz Polfilmem i Filmem Polskim – dystrybutorami filmowymi. Od 1987 roku pracuje jako twórca niezależny.
CSK zaprasza także na na oprowadzania kuratorskie po wystawie Dormitorium śladów Braci Quay, które poprowadzi kuratorka ekspozycji: Małgorzata Sady. Wystawa Braci Quay „Dormitorium śladów” jest prezentacją twórczości wybitnych twórców animacji lalkowej i przedmiotowej, a także scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji.

Pracownia Otwarta LuCreate zaprasza na trzecią z cyklu wystawę Lubelskich Fotografów którzy prezentują swoje spojrzenie na Podróż. Tym razem będziecie mieli okazję uczestniczyć w wystawie Zbigniewa Wójcika.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę “Kobiety” Anny Świerbutowicz Kawalec. Autorka prezentuje portrety bliskich jej kobiet, które jej inspiracją i które nazywa „bohaterkami dnia codziennego”. Godzą niejednokrotnie wiele ról, matki, córki, szefowej, żony.

Już 22 lutego w “Pożegnaniu z Afryką” odbędzie się wernisaż “Fragmenty Czasu” - wystawy fotografii Agaty Wiatr. Fotografie będą przedstawiać fragmenty mechanizmów zębatkowych starych zegarków. Wszystkie są utrzymane w konwencji fotografii makrometrycznej.

Brama Grodzka zaprasza na "Szkicownik Rywki Berger". Jest to prawdopodobnie pierwsza indywidualna wystawa tej mało znanej lubelskiej artystki. Na wystawę składa się 19 odbitek drzeworytów wykonanych przez artystkę we wczesnych latach 30. XX w., które były następnie drukowane w prasie. Berger, urodzona najprawdopodobniej pod koniec XIX w. na lubelskim Podzamczu, w swojej twórczości podejmowała tematykę społeczną, tworzyła dzieła inspirowane żydowską literaturą oraz specyficzną architekturą dzielnicy żydowskiej. Zginęła podczas likwidacji lubelskiego getta.

Koncerty
Centrum Spotkania Kultur zaprasza na koncert legendy polskiej sceny muzycznej - Lady Pank. Pierwsza płyta zespołu Lady Pank przeszła już do historii polskiego rocka jako klasyk. I tak oto dziś, po 35 latach od premiery tego historycznego albumu, zespół promuje jego remake stworzony przy udziale gwiazd takich jak Lech Janerka czy Maciej Maleńczuk.

Hades Szeroka zaprasza na koncert "Bardowie naszych czasów”. Duet Jarząbek-Jurkiewicz od 2015 roku, kiedy wydał płytę z piosenkami Jaromira Nohavicy ("Lublin Ostrava 0:30"), kojarzony jest głównie z wykonywaniem błyskotliwych coverów tego artysty. Tym razem panowie wystąpią z programem pt. „Bardowie naszych czasów" zestawiającym twórczość Nohavicy z piosenkami Boba Dylana oraz Jacka Kaczmarskiego.

Zespół Muzyki Dawnej Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Dominika Mielko wystąpi w klasycznym repertuarze wiedeńskich mistrzów. W programie muzyka symfoniczna Josepha Haydna oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Doskonałość formy i przejrzystość faktury muzycznej przy jednoczesnej kunsztownej estetyce to tylko niektóre z cech muzyki epoki klasycyzmu.

Seanse, spektakle
Teatr Stary zaprasza na pierwszą edycję festiwalu ŚLEBODA/DANUTKA prezentujący wspaniałe role Danuty Szaflarskiej. Danutka była nie tylko wielką, wspaniałą artystką sceny i ekranu, ale przede wszystkim wspaniałym Człowiekiem. Każdy, kto choć raz doświadczył Jej uroku, pozostawał w aurze Jej niezwykłej osobowości.

Wystawie „Dormitorium śladów Braci Quay” towarzyszy program filmowy, który powstał przy kuratorskim współudziale samych twórców. Wśród projekcji znajdą się ich dwa filmy pełnometrażowe aktorsko-animowane – „Instytut Benjamenta” (1995) i „Stroiciel trzęsień ziemi” (2005) oraz dwie prezentacje autorskich krótkometrażowych filmów animowanych (na czele z „Ulicą Krokodyli” z 1986 roku, dziełem uznanym za jedną z dziesięciu animacji wszechczasów). Nie zabraknie również klasyków polskiej kinematografii – fabuł Kutza, Polańskiego, Skolimowskiego oraz animacji ze studia filmowego Kadr, które inspirowały Braci Quay na przestrzeni lat. Nazwa wystawy nawiązuje do „Inwentorium śladów” – tytułu filmu zrealizowanego w 2009 roku przez Braci Quay na Zamku w Łańcucie, który był zarówno metaforycznym jak i realistycznym poszukiwaniem tamże śladów obecności Jana Potockiego.

Centrum Kultury i Konfrontacje Teatralne zapraszają na premierowy pokaz filmu “Kafarnaum”. Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes film sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe owacje podczas festiwalu. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym.Porównywany do słynnego „Slumdoga. Milionera z ulicy”, film libańskiej reżyserki nie serwuje łatwych wzruszeń.
oraz na seans filmu “Green Book”, obsypanej nagrodami prawdziwej historii niewiarygodnej przyjaźni, w której wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego. Wspólnie wyruszają w trasę koncertową.

Chatka Żaka zaprasza na 26. Studenckie Konfrontacje Filmowe. Kolejna edycja Konfrontacji przyniesie 16 tytułów, o których było głośno w minionym sezonie w filmowym świecie. Od fabularnych laureatów z Cannes ("Złodziejaszki", "Kafarnaum", "Girl", "Granica", "Sofia", "Szczęśliwy Lazzaro"), Wenecji ("Fokstrot"), Berlina ("Dziedziczki"), Karlowych Warów ("Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy"), po znakomite dokumenty pełnometrażowe, rewelacje festiwali w Sundance ("Jutro albo pojutrze") i Krakowie ("Over the Limit").

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego można będzie obejrzeć “Nikt nie jest doskonały” - komedię, która bawi, śmieszy i nigdy się nie starzeje. Na scenach wielu teatrów roi się od takich przebieranek, ale ten popularny gag wciąż bardzo bawi publiczność teatralną i filmową.

Warsztaty, spotkania
Fundacja Szpilka zaprasza na warsztaty rysowania piórkiem i tuszem. Motywem przewodnim będą wiosenne kwiaty.

Centrum Kultury zaprasza na wykład o niezależnym wydawnictwie artystycznym na przykładzie Oficyny Peryferie. Prezentacja dotyczyć będzie realiów prowadzenia działalności wydawniczej w obszarze książki artystycznej. Na czym polega specyficzny charakter takiego wydawnictwa? Co to dokładnie są artbooki i ziny oraz dlaczego są inne niż wszystkie książki? Jak wygląda rynek publikacji artystycznych w Polsce i na świecie? Wykład skonstruowany jest w oparciu o pięcioletnią historię Oficyny i bazuje na konkretnych problemach oraz sposobach ich rozwiązywania.

Jeśli lubicie książki, interesujecie się projektowaniem, studiujecie na uczelni artystycznej lub po prostu macie chęć rozwinąć swoje zdolności manualne - propozycja warsztatów introligatorskich w Centrum Kultury jest dla Was!

Centrum Kultury zaprasza na “Warsztaty z Mistrzami Słowa - spotkanie warsztatowe dla recytatorów. Tematyka zajęć to między innymi adaptacja tekstów poetyckich, prozy i dramatu do prezentacji scenicznej, interpretacja tekstu jako "mój głos" w ważnej sprawie, czy gest, ruch, mimika twarzy jako pozawerbalne środki wyrazu.

Dla dzieci
Fundacja Szpilka zaprasza na rodzinne warsztaty - dom dla wróżek w słoiku, podczas których stworzycie magiczne światy zamknięte w słojach. Mogą w nim zamieszkać również smoki, zwierzątka, Calineczka…

Kooperatywa Lubelska zaprasza młode smakoszki i smakoszy (wiek 7-12 lat) na warsztaty kulinarne z cyklu „Zupa z gwoździa”.Uczestnicy uczą się na nich podstaw samodzielnego, bezpiecznego gotowania czyli przygotowują zupę, danie oraz deser.

Sport
Już 23 lutego w hali sportowo-widowiskowej „Globus” w Lublinie o godzinie 15:00 brązowi medaliści PGNiG Superligi - KS Azoty-Puławy zmierzą się z hiszpańskim zespołem Club Balonmano Granollers!

W dniach 22 - 24 lutego 2019 roku Lublin będzie gospodarzem jednego z turniejów odbywających się w ramach Europejskiej Ligi Koszykówki Młodzieżowej. W turnieju zagrają drużyny z Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Białorusi, Litwy oraz Łotwy.

Aplikacja Turystyczny Lublin

Zachęcamy do pobrania aplikacji Turystyczny Lublin, w której znajdziecie nie tylko powyższe wydarzenia, ale także wiele ciekawych propozycji umożliwiających atrakcyjne spędzenie czasu w naszym mieście.