W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 267 mln zł na poprawę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej

15.11.201714:09

Na wartość ponad 267 mln zł wykonana zostanie rozbudowana i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie w ramach III etapu tego projektu. Do 2020 roku powstanie ok. 51 km nowej sieci kanalizacji sanitarnej, a ponad 10 km zostanie zmodernizowanych, powstanie także ok. 20 km sieci wodociągowej. Zmodernizowana zostanie również Oczyszczalnia Ścieków „Hajdów”.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie podpisało 14 listopada umowę o dofinansowanie projektu pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w Lublinie – etap III” z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Nie ma wielu miast w Polsce, które tak skutecznie realizują strategię inwestycyjną w zakresie wodociągowo-kanalizacyjnym. Wiele naszych rozwiązań technologicznych to ekstraklasa europejska.  – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. - Wiem, ile pracy kosztowało pracowników MPWiK uzyskanie dofinansowania tego projektu. Największe polskie miasta  aplikowały o fundusze, ale to właśnie projekt lubelskiego MPWiK zyskał uznanie komisji –– podkreślił Prezydent Krzysztof Żuk.

W ramach inwestycji planowane jest m.in. wybudowanie ok. 51 km sieci kanalizacji sanitarnej, wybudowanie ok. 20 km sieci wodociągowej, zmodernizowanie ponad 10 km sieci kanalizacji sanitarnej, zmodernizowanie ok. 1 km sieci wodociągowej, zmodernizowanie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” w zakresie części technologicznej, zarządzania energią, inwestycji sieciowych, czy suszenia osadu. 

Realizacja projektu przyczyni się do dalszego rozwoju aglomeracji Lublin poprzez zwiększenie dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej, a tym samym aktywizacji inwestycyjnej obszarów, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury. Wyeliminuje to kolejne nieskanalizowane i niezwodociągowane enklawy, a także pozwoli na podłączenie do sieci kanalizacyjnej 3409 osób, a do sieci wodociągowej 754 osoby. - – powiedział Sławomir Matyjaszczyk, Prezes Zarządu MPWIK Sp. z o.o. w Lublinie.

Środki przyznane będą w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu” POIiŚ 2014-2020.