Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ekologiczne trolejbusy nagrodzone

09.06.201612:48

Zakup i dostawa łącznie 70 sztuk nowych, niskopodłogowych trolejbusów miejskich to najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne w Polsce docenione przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie otrzymał nagrodę I. miejsca w ramach projektu Green ProcA i weźmie udział w europejskiej wersji konkursu European Green Public Procurement Award.

Nagroda przyznawana jest inwestycjom służącym poprawie efektywności energetycznej, zrealizowanym w oparciu o najlepsze zielone zamówienia publiczne. Zwycięzców konkursu w ramach projektu Green ProcA oceniano według kryteriów takich jak redukcja emisji CO2, powtarzalność zamówienia, innowacyjność, kryteria społeczne oraz działalność i polityka gminy ws. efektywności energetycznej.

Lublin od lat stawia na transport publiczny, w szczególności na ekologiczne trolejbusy. Sukcesywnie rozbudowujemy sieć trakcji obejmując komunikacją trolejbusową kolejne dzielnice naszego miasta. Nagroda ta niezmiernie cieszy i potwierdza słuszność podjętych działań, a także konieczność dalszego rozwoju w tym kierunku. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców wyróżniono:

  • I miejsce – Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie za przetargi dotyczące zakupu i dostawy łącznie 70 sztuk nowych, niskopodłogowych trolejbusów miejskich
  • II miejsce –  Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy za przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne i włączenie tego oświetlenia do systemu sterowania
  • III miejsce – Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni za zamówienia dotyczące dostawy trolejbusów niskopodłogowych, budowy i przebudowy podstacji trakcyjnych, centrum zdalnego sterowania podstacjami oraz przebudowę sieci trakcyjnej trolejbusowej

Nagrodą w tej edycji konkursu jest statuetka za Najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne oraz promocja w mediach i na stronie internetowej projektu Green ProcA.

Zdobywca I miejsca został jednocześnie zakwalifikowany do udziału w europejskiej edycji konkursu European Green Public Procurement Award (EU GPP Award).

W perspektywie unijnej na lata 2014-2020, w dziedzinie transportu nacisk kładziony będzie na "zieloną" komunikację" i finansowanie form transportu niskoemisyjnego. Uwarunkowanie te dają dużą szansę rozwoju trolejbusom oraz autobusom elektrycznym. ZTM w Lublinie we współpracy z Miastem planuje dalszą odnowę taboru poprzez inwestycje w ekologiczną komunikację opartą o trolejbusy oraz autobusy elektryczne. Planowany jest zakup łącznie 132 pojazdów niskoemisyjnych.

Konkurs na najlepsze Zielone Zamówienia Publiczne – edycja polska

Założeniem konkursu jest identyfikowanie dobrych przykładów przedsięwzięć realizowanych w gminach/miastach w oparciu o zielone zamówienia publiczne, szczególnie w obszarze budownictwa, transportu, oświetlenia oraz biurowego sprzętu komputerowego.

Konkurs upowszechniania i honoruje przykłady najlepszych praktyk w zakresie stosowania zielonych zamówień publicznych, a także prowadzenie zrównoważonej polityki (również zakupowej) przez samorządy i instytucje publiczne. Ma na celu także skuteczną wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy gminami w zakresie zrównoważonych zamówień publicznych.

Europejska nagroda za zielone zamówienia publiczne

Nagroda ta zostanie przyznana po raz pierwszy w 2016 roku w ramach projektu Green ProcA. Zgłoszone propozycje będą oceniane według kryteriów takich jak redukcja emisji CO2, powtarzalność zamówienia (możliwość zastosowania podobnych kryteriów przez inne gminy), innowacyjność (w porównaniu do poziomu zaawansowania kraju), działalność i polityka gminy ws. efektywności energetycznej oraz ewentualne zastosowane kryteriów społecznych.

Na arenie międzynarodowej o ten tytuł walczyć będzie Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Pliki do pobrania

Prezentacja_ZTM nowa perspektywa unijna_9 czerwca.pdf
Prezentacja ZTM nowa perspektywa unijna

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)