W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Europejskie Projekty Lublina w Galerii Ratusz

GALERIA RATUSZ

Osoby zainteresowane organizacją wystawy
 w Galerii Ratusz,
prosimy o osobisty kontakt:
Urząd Miasta Lublin
Plac Króla Łokietka 1
20-109 Lublin
pokój nr 14

Wystawa Europejskie Projekty Lublina w Galerii Ratusz
17.12.201908:33

W Galerii Ratusz otwarta została wystawa poświęcona projektom Lublina, dofinansowanym ze środków europejskich. Przedstawia obecnie realizowane inwestycje, a także niedawno ukończone, mające znaczący wpływ na rozwój miasta i jakość życia mieszkańców.

Dzięki funduszom europejskim Lublin jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju, nowoczesnym i otwartym. Realizacja projektów inwestycyjnych czyni stolicę województwa gospodarczym liderem Polski Wschodniej. W zestawieniu z lutego br., które przygotował Główny Urząd Statystyczny, wynika, iż Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce, wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Natomiast w rankingu z października br. przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, dotyczącego wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe w latach 2014-2018, znalazł się na 3 miejscu wśród miast wojewódzkich.

W perspektywie finansowej UE 2014-2020 na realizację inwestycji miasto docelowo planuje wydać ponad 1,5 mld PLN. Z czego ok. 1,09 mld PLN stanowić będą środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Spora część działań inwestycyjnych nakierowana jest na rozwój niskoemisyjnej komunikacji miejskiej. Zakup nowoczesnego taboru oraz dostosowanie infrastruktury drogowej, czyni Lublin jednym z polskich liderów elektromobilności. Działania te przyczyniają się do poprawy dostępności komunikacyjnej, nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych.

Lublin w dalszym ciągu realizuje również inwestycje mające poprawić jakość życia w mieście. Rewitalizacja Parku Ludowego stworzy atrakcyjne miejsce wypoczynku oraz rekreacji. Budowa dwóch rodzinnych domów pomocy przy ul. Kalinowszczyzna oraz rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” znacząco podniesie jakość świadczonych usług opiekuńczych dla lubelskich seniorów. Również kontynuowane są działania w lubelskiej oświacie, mające na celu poprawę warunków kształcenia, m.in. poprzez termomodernizację placówek oświatowych.

Dzięki ukończeniu projektów drogowych, unowocześniono i zmodernizowano sieć komunikacyjną, przyłączając Lublin do głównych szlaków drogowych. Tym samym miasto przygotowało się na budowę Dworca Metropolitalnego. Powstała infrastruktura, która otwiera Lublin na inwestorów, zwiększając dobrobyt i zabezpieczając przyszłość mieszkańców.

Wystawę będzie można oglądać do 9 stycznia 2020 r.