W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Badania ankietowe dotyczące zrównoważonego rozwoju energetycznego

Badania ankietowe dotyczące zrównoważonego rozwoju energetycznego
27.07.202107:51

Gmina Lublin wraz z Fundacją Cartif w ramach europejskiego projektu Making-city rozpoczęła badania ankietowe wśród mieszkanek i mieszkańców Lublina mające na celu zebranie opinii dotyczących transformacji energetycznej miast, gotowości na nią, a także zainteresowania tematyką zrównoważonego rozwoju energetycznego. Badania realizowane są równolegle we wszystkich miastach partnerskich projektu. Poprzez badanie ankietowe, chcemy włączyć społeczności lokalne w proces współtworzenia akceptowalnej wizji miasta w 2050 roku. Odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu mogą stanowić podsumowanie danych zbiorczych w innych projektach badawczych.

Kwestionariusz znajduje się na stronie research.net.

Miasta, a przede wszystkim jego mieszkańcy, mają dziś do odegrania zasadniczą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez działania redukujące emisję dwutlenku węgla. Projekt Making-city jest odpowiedzią na to wyzwanie.

Projekt realizowany jest w Wydziale Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin w ramach konsorcjum łączącego wiedzę 34 partnerów: 9 samorządów miejskich, 5 uniwersytetów, 4 ośrodków badawczych, 4 klastrów i fundacji, 4 administratorów mieszkań czynszowych, 4 MŚP, 3 firm energetycznych i jednej firmy budowlanej. Miastami dzielącymi się swoimi doświadczeniami (follower cities) są Oulu (Finlandia) oraz Groningen (Niderlandy), natomiast Lublin oraz Leon (Hiszpania), Bassano del Grappa (Włochy), Widyń (Bułgaria), Trenczyn (Słowacja) i Kadıköy/Stambuł (Turcja) są miastami czerpiącymi z tych doświadczeń (lighthouse cities).

Głównym celem projektu jest opracowanie rozwiązań mających ułatwić wdrożenie koncepcji PED (Positive Energy District/ Dzielnica Pozytywnej Energii) jako podstawy dla efektywnego i zrównoważonego planowania i rozwoju miast. PED jest zdefiniowany jako dzielnica o rocznym zerowym imporcie energii netto i zerowej emisji dwutlenku węgla netto, pracująca w kierunku rocznej lokalnej nadwyżki produkcji energii odnawialnej. Koncepcja dzielnicy pozytywnej energii (PED) opracowana w ramach projektu zostanie przetestowana i zwalidowana w dwóch miastach mentorach – Oulu i Groningen, które zostały wybrane na podstawie ich aktualnych działań i zaangażowania w transformację energetyczną. Koncepcja PED zostanie zaimplementowana na potrzeby 6 miast-naśladowców. Założeniem PED jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jako głównych źródeł energii, technologii odzyskiwania odpadów oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie składowania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, co tym samym przyczyni się do poprawy jakości powietrza na obszarach miejskich.

Działania realizowane w ramach projektu koordynowane są przez Fundację Cartif – międzynarodowy i multidyscyplinarny ośrodek zajmującym się liniami badawczymi zorientowanymi na główne wyzwania społeczne, takie jak przemysł 4.0, inteligentne sieci, inteligentne miasta, efektywność energetyczną, dziedzictwo kulturowe, jakość życia, gospodarka obiegowa, zasoby naturalne i biotechnologia. Główną misją Cartif jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu w celu ulepszenia ich procesów, systemów i produktów, poprawiając ich konkurencyjność i tworząc nowe możliwości biznesowe.

Więcej informacji:
Wydział Strategii i Przedsiębiorczości
Urząd Miasta Lublin
Dorota Wolińska
tel.: +48 81 466 25 09
mail:

Strona projektu Making-city.

Nasze projekty