W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dane przechowywane w chmurze
26.09.201311:24

„Technologia IT „chmury obliczeniowej” staje się atrakcyjną alternatywą dokonywania złożonych i pracochłonnych obliczeń związanych z procesami uruchomienia i przygotowania produkcji” – mówi prof. Jerzy Lipski, kierownik Katedry Organizacji Przedsiębiorstwa.

„Najprościej można powiedzieć, że technologia ta polega na udostępnianiu na masową skalę zasobów komputerowych przez Internet. Warunkiem jest posiadanie dostępu do Internetu i przeglądarki internetowej” – wyjaśnia dr Tomasz Cieplak. „Nie musimy instalować oprogramowania ani obawiać się utraty swoich danych. Wszystkie nasze zasoby (e-maile, zdjęcia, dokumenty) znajdują się na dysku wirtualnym”.

Korzyści z zastosowania tej technologii dostrzegają przedsiębiorstwa. „Dotychczas produkcja odbywała się za pomocą m.in. maszyn numerycznych CNC, które nie były zintegrowane w sieci teleinformatycznej, choć istniała taka możliwość. Informacje zawierające np. procedury obróbcze czy dane konstrukcyjne były przetwarzane (przechowywane, zabezpieczane, wymieniane itd.) w sposób standardowy - lokalnie, na dyskach i innych nośnikach. Fakt ten powodował, że nie było możliwości wprowadzenia automatyzacji przy ich wymianie i integracji. Dzięki zastosowaniu chmury obliczeniowej sytuacja ta uległa zmianie” – podsumowuje dr inż. Grzegorz Kłosowski.

Źródło: PL WZ Katedra Organizacji Przedsiębiorstwa

Nasze projekty