W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Emperia pracuje nad siecią franczyzową Stokrotki. Pierwsze sklepy już w 2013 roku

Emperia pracuje nad siecią franczyzową Stokrotki. Pierwsze sklepy już w 2013 roku
15.07.201313:36

"Chcemy rozwijać się na trzech płaszczyznach. Organicznie - poprzez otwarcia nowych sklepów, za pomocą fuzji i przejęć oraz poprzez franczyzę" - powiedział podczas konferencji Dariusz Kalinowski, prezes Emperii i Stokrotki.

"Pomysł franczyzy nie był nasz. To właściciele supermarketów zaczęli się do nas zgłaszać (...) Zakładamy, że w październiku zakończymy prace nad koncepcją, a pierwsze sklepy franczyzowe zostaną otwarte jeszcze w tym roku. Nie będzie to jednak duża liczba, bo ofertę franczyzowa wprowadzimy na rynek dopiero w I kwartale 2014 r. Supermarkety będą działały pod logo Stokrotki" - dodał.

Spółka informowała wcześniej w komunikacie, że rozwiązanie zostanie skierowane do sklepów o charakterze supermarketów o powierzchni całkowitej co najmniej 400 m kw., w tym nie mniej niż 350 m kw. sali sprzedaży.
Prezes dodał, że franczyza jest oddzielnym projektem, rozwijanym niezależnie od planów wzrostu organicznego zakładających otwarcie 15 sklepów Stokrotka w tym roku i po 30 punktów rocznie w latach 2014-2016. Zgodnie ze strategią rozwoju organicznego, w 2016 r. grupa chce mieć ponad 300 Stokrotek.

"Czy dzięki franczyzie jest realne podwojenie tego tempa wzrostu sieci? Patrząc na rynek mogę powiedzieć, że jest to realne, ale na razie nie chcemy mówić o konkretnych liczbach. O dokładnej strategii rozwoju sieci franczyzowej będziemy mogli mówić na początku przyszłego roku" - powiedział Kalinowski.

Obecnie Emperia posiada 203 supermarkety Stokrotka. Od początku roku ich liczba wzrosła o dwa punkty.

"Choć jak dotąd liczba otwarć nowych sklepów nie jest wielka, to plan 15 placówek w tym roku jest realny" - podtrzymał prezes.

Emperia zdecydowała się na zmianę logo oraz wyglądu supermarketów Stokrotka.

"Koszt zewnętrznego rebrandingu to ok. 15-20 tys. zł na placówkę. Rebranding będzie rozłożony w czasie, ale na razie jeszcze nie wiemy kiedy zakończymy cały proces" - powiedział Rafał Melanowicz, członek zarządu Stokrotki.

"We wrześniu uruchomimy kilka sklepów z wprowadzonymi zmianami. Zobaczymy jak zostaną przyjęte. Od tego uzależniamy, czy rebranding będzie przeprowadzony mniej, czy bardziej agresywnie" - dodał Kalinowski.

Pytany po konferencji o ewentualne przejęcia, prezes odpowiedział: "Przyglądamy się małym projektom. Tak naprawdę nie zmienią one diametralnie naszego tempa rozwoju. Jesteśmy w kilku procesach i nie wykluczam, że jedna mała transakcja jest w tym roku możliwa. Uzależniamy to jednak od lokalizacji placówek i ceny".

Dodał, że spółka będzie realizowała plany rozwoju przede wszystkim przy pomocy środków własnych.

Pytany o wyniki Emperii w II kwartale, prezes odpowiedział: "Rynek był trudny. Kwiecień był słaby, w maju sytuacja była optymistyczna, jednak czerwiec pokazał, że nie było to długotrwałe odbicie. Ponadto, ponieśliśmy wówczas jednorazowe koszty związane z uruchomieniem własnej logistyki, które szacujemy na ok. 3 mln zł".

Emperia zakończyła wdrażanie kompleksowego rozwiązania systemu logistycznego dla sieci sklepów Stokrotka. System ten został oparty na magazynie centralnym zlokalizowanym w Teresinie pod Warszawą oraz sieci magazynów rozmieszczonych na terenie całego kraju.
Stokrotka miała w 2012 roku 1,75 mld zł obrotów.

Nasze projekty