W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejska Akademia Nauki i Sztuki ze wsparciem lubelskich profesorów

Europejska Akademia Nauki i Sztuki ze wsparciem lubelskich profesorów
18.08.202108:24

Czterech naukowców z Lublina (wśród sześciu z Polski) zostało wybranych nowymi członkami Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki, prestiżowej międzynarodowej organizacji.

Wyróżnienie otrzymali profesorowie Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:

  • Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater;
  • Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk;
  • Prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Wojciech Franus, Politechnika Lubelska;
  • Prof. dr hab. Małgorzata Krystyna Pawłowska, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.

Europejska Akademia Nauki i Sztuki została powołana w 1990 roku przez kraje członkowskie Wspólnot Europejskich, jako międzynarodowa organizacja pozarządowa. Jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie. Akademię tworzą międzynarodowi eksperci w dziedzinie nauki, sztuki i religii. Siedziba EASA znajduje się w austriackim Salzburgu.

Członkami Akademii jest ponad 2000 wybitnych naukowców i artystów z całej Europy, a wśród nich 31 laureatów Nagrody Nobla. EASA stawia sobie za cel analizę i rozwiązywanie społecznych problemów Europy we współpracy z różnymi środowiskami oraz wspieranie ogólnoeuropejskiej twórczości naukowej i artystycznej.

Członkami EASA z Polski są m.in.: prof. Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Lucjan Pawłowski (od 1998 r.). W 2015 r. wiceprezesem EASA został ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Serdecznie gratulujemy sukcesu wszystkim wyróżnionym Profesorom!

Więcej informacji o nowych członkach Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki na stronie nauka.lublin.eu.

Nasze projekty