W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

II Spotkanie biznesu, nauki i samorządu

II Spotkanie biznesu, nauki i samorządu
25.11.200912:50

Priorytetowym sektorem lubelskiej gospodarki, obok nowoczesnych technologii, usług biznesowych i odnawialnej energii, jest ekologiczna żywność. Uwarunkowane jest to rolniczym charakterem naszego województwa. Produkcja rolna skupiona jest wokół Lublina, który jest ośrodkiem naukowo-badawczym. Tutaj kształci się kadra, funkcjonują centra badawcze, laboratoria i specjalistyczne instytuty. Przykładem rozwiniętego zaplecza jest zlokalizowane w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, Centralne Laboratorium Aparaturowe Uniwersytetu Przyrodniczego, wyposażone w sprzęt badawczy na światowym poziomie. W Centrum można badać wszystkie surowce spożywcze, od warzyw i owoców, przez zboża, aż po biopaliwa.

W trakcie spotkania przedstawione zostały uwarunkowania oraz bariery i możliwości rozwoju rynku żywności ekologicznej na Lubelszczyźnie. Istotnym czynnikiem wpływającym na większą sprzedaż artykułów ekologicznych produkowanych na Lubelszczyźnie jest wzrost świadomości konsumentów w Polsce oraz za granicą.
Wiąże się to również z potrzebą intensyfikacji działań promocyjnych lokalnych firm i ich produktów ekologicznych. W te działania chce się włączyć Urząd Miasta Lublin.

Ciekawą propozycję przedstawiła prof. Ewa Solarska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, polegającą na powołaniu konsorcjum obejmującego jednostki samorządu terytorialnego, producentów, uczelnie i fundacje działające w branży ekologicznej żywności. Główną ideą konsorcjum byłaby realizacja projektów marketingowych, dofinansowanych z UE, przy wkładzie własnym lubelskich firm z branży spożywczej.

Prof. dr hab. inż. Stanisław Płaska z Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Lubelskiej pokreślił potrzebę włączenia środowiska naukowego do nurtu biznesowego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Prof. dr hab. Leszek Mościcki z Uniwersytetu Przyrodniczego zaznaczył, że do realizacji konkretnych działań niezbędne są częstsze spotkania naukowców i przedsiębiorców, przy koordynacji władz miasta.

Wszystkie osoby zainteresowane kolejnymi spotkaniami oraz przyłączeniem się do działań promocyjnych ekologicznej żywności zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Osoba do kontaktu: Gracja Marcewicz, tel. 081 466 25 08, e-mail: gmarcewicz@lublin.eu

Nasze projekty