W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Innowacyjny silnik Diesla do lekkiego śmigłowca

Innowacyjny silnik Diesla do lekkiego śmigłowca
15.11.201113:16

Zespół z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem prof. Mirosława Wendekera wygrał konkurs ogłoszony przez konsorcjum CLEAN SKY w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Jest to pierwsze zwycięstwo Polaków w konkursach CLEAN SKY w kategorii „śmigłowce”. Lubelscy naukowcy pokonali konkurentów z Hiszpanii i Włoch.

Celem projektu jest opracowanie silnika Diesla do zastosowania w lekkim śmigłowcu. Partnerem projektu jest firma Agusta Westland – WSK PZL Świdnik SA.

Nowy silnik ma być kilkakrotnie mocniejszy od silnika samochodowego o takiej samej wadze, a przy tym oszczędny i trwały. W stosunku do klasycznego silnika śmigłowcowego będzie emitował 25-40% mniej dwutlenku węgla i 50-65% mniej tlenków azotu.

W konstrukcji silnika naukowcy zastosują innowacyjne sterowanie paliwem oraz zaawansowany sposób eliminacji drgań.

Całość badań przeprowadzona będzie na Politechnice Lubelskiej. Firma Agusta Westland dostarczy parametry techniczne „idealnego śmigłowca” m.in. zapotrzebowanie na moc
i wymiary zewnętrzne przestrzeni silnikowej.

Całkowita wartość projektu to 2 mln 700 tys. zł. 75% tej kwoty pokrywa Unia Europejska, pozostałe 25% to wkład własny uczelni. Prace zakończą się 31 marca 2013 r.

Clean Sky jest stowarzyszeniem firm, które w ramach swojej działalności i przy pomocy finansowania z Unii Europejskiej działają na korzyść ograniczenia zanieczyszczenia europejskiego nieba. W skład konsorcjum Clean Sky wchodzą takie firmy, jak: Airbus, Eurocopter, Agusta Westland, Saab, Liebherr, Rolls-Royce i inne.

Dodatkowe informacje: prof. Mirosław Wendeker, kierownik Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, tel. 510 588 499.

Nasze projekty