W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nagroda za innowacyjny transfer technologii

Nagroda za innowacyjny transfer technologii
28.11.201213:43

29 listopada 2012 r. (czwartek) o godz. 10.00 w sali Senatu PL (rektorat, ul. Nadbystrzycka 38d) odbędzie się przekazanie nagrody Panu Jackowi Orłowi przez Rektora PL prof. Piotra Kacejko.

Firma Orzeł S.A., działająca w branży motoryzacyjnej jako dystrybutor opon, poszukiwała alternatywnej i przyjaznej środowisku technologii recyklingu opon. We wrześniu 2008 r. firma Orzeł S.A. zwróciła się do biura Enterprise Europe Network na Politechnice Lubelskiej z prośbą o pomoc
w znalezieniu dostawcy technologii oraz w wyborze optymalnej technologii recyklingu opon.
W wyniku przeprowadzonego w firmie audytu technologicznego i rozmów z kierownictwem przedsiębiorstwa pracownicy Politechniki Lubelskiej wysłali do międzynarodowej bazy sieci Enterpris Europe Network zapytanie o technologię. We wrześniu 2009 roku austriacka firma WIL AG zgłosiła swoją ofertę dla firmy Orzeł S.A.
Orzeł S.A. w 2009 r. uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Dzięki otrzymanym środkom firma wybudowała fabrykę zajmującą się odzyskiwaniem surowców z opon i produkcją granulatu gumowego. Produkowany przez Orzeł S.A. granulat gumowy charakteryzuje się najwyższymi w Polsce parametrami technologicznymi. Inwestycja polegała na wdrożeniu innowacyjnej technologii odzysku zużytych opon, której dostawcą jest austriacka firma WIL AG. Wybór odpowiedniej technologii został przeprowadzony przy udziale ekspertów z Politechniki Lubelskiej współpracującymi z biurem Enterprise Europe Network. Wybudowana w Poniatowej fabryka przetwarza 15 tys. opon rocznie, co stanowi 10% zużytych opon powstających w Polsce. Dzięki tej inwestycji firma w ciągu 3 lat zwiększyła swoje obroty czterokrotnie i utworzyła 8 nowych miejsc pracy.


O sieci Enterprise Europe Network
Sieć EEN działa w 52 krajach, w których zlokalizowanych jest blisko 600 ośrodków. Ośrodki te obejmują izby handlowe i przemysłowe, centra technologiczne, instytuty badawcze i agencje rozwoju, z których większość wspiera lokalne firmy od lat i zna ich atuty oraz potrzeby.
Sieć EEN pomaga firmom oraz organizacjom zajmującym się technologiami (takimi jak uczelnie
i instytuty badawcze) w dostępie do europejskiego rynku technologii, poprzez promocję ich potencjału badawczego oraz osiągnięć technologicznych. Politechnika Lubelska jest członkiem Enterprise Europe Network od 2008 r.

Nasze projekty