W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Prezydencka Gala Przedsiębiorczości

Prezydencka Gala Przedsiębiorczości
29.10.201208:07

Obecność na jednym z najważniejszych spotkań gospodarczych miasta zapowiedzieli przedsiębiorcy, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele rządu, środowiska naukowego i instytucji otoczenia biznesu. Patronat nad imprezą objęły Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Galę rozpocznie wystąpienie Prezydenta Miasta Lublin. Po nim głos zabiorą uczestnicy panelu poświęconego działalności i perspektywom Specjalnych Stref Ekonomicznych na przykładzie Podstrefy Lublin. W dyskusji udział wezmą Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki, Mariusz Błędowski, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu, Paweł Tynel, dyrektor Działu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst&Young oraz Jan Kidaj, wiceprezes zarządu Aliplast. Panel poprowadzi Bartosz Kurek, dziennikarz Polsat News.

Następnie o szansach i zagrożeniach dla Polski w związku z budową nowego ładu ekonomicznego opowie Marek Zuber, ekonomista i analityk rynków finasowych, a tuż po nim głos zabierze dr. Andrzej Wodecki, pełnomicnik prezydenta Lublina ds. innowacyjności, który zaprezentuje uczestnikom Gali perspektywy rozwoju gospodarczego miasta nakreslone w projekcie Strategii Lublin 2020.

Gwiazdą artystyczną Gali będzie kwartet smyczkowy Obsession.

Podczas uroczystości nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin. Wyróżnienie zostanie przyznane w ramach czterech kategorii: Innowacyjność, Obecność na Rynku Globalnym, Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu oraz Zielona Gospodarka. Tegoroczna edycja konkursu została odświeżona i przebudowana we współpracy z ekonomistami. Sięgając po najlepsze praktyki z prestiżowych konkursów ogólnopolskich organizatorzy wprowadzili nowe kategorie i uprościli formularze aplikacyjne. Nowością jest także możliwość rekomendowania laureatów do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. To wszystko zaowocowało największą w pięcioletniej historii konkursu liczbą zgłoszeń. Urząd Miasta otrzymał łącznie 27 aplikacji we wszystkich kategoriach.

Rekordowa była również liczba zgłoszeń na najlepszą pracę dyplomową poświęconą tematyce rozwoju gospodarczego Lublina, którego laureatów poznamy takze podczas Gali Przedsiębiorczości. W tym roku studenci i absolwenci złożyli łącznie 24 prace, najwięcej dotyczyło tematyki architektury i urbanistyki, ale też strategii rozwoju, ekonomii, promocji oraz kultury i socjologii miasta w kontekście gospodarczym.

Dodatkowo, podczas dzisiejszego wydarzenia nastąpi rozstrzygnięcie konkursu „Pracodawca Roku”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Miejski Urząd Pracy w Lublinie. Jego cel to promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się polityką personalną otwartą na wsparcie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, zachęcanie przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy oraz promowanie idei współpracy i partnerstwa.

Tegoroczna Gala Przedsiębiorczości połączona jest z jubileuszem pięciolecia funcjonowania Lubelskiej Podstrefy Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dokładnie 26 października 2007 roku prezydent Miasta Lublin i dyrektor mieleckiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, na podstawie rozporządzenia wydanego przez Radę Ministrów (z dn. z dnia 24 września 2007r.), podpisali porozumienie określające zasady zarządzania Podstrefą Lublin, włączoną w obszar SSE EURO-PARK MIELEC. Podstrefa umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego do 2020 roku oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres trzech lat od momentu zakończenia inwestycji.

Początkowo obszar Podstrefy obejmował 70 ha. W czerwcu 2009 r. został poszerzony o 10 ha gruntów po byłych zakładach Daewoo, a w marcu 2010 o kolejnych 37 ha. Dzisiejsza Podstrefa to 116 ha gruntów, zagospodarowanych już niemal w połowie, zlokalizoawnych w odległości 7 km od Portu Lotniczego Lublin, budowanej północnej obwodnicy miasta, w ciągu drogi ekspresowej S17. W Podstrefie obecnych jest 18 firm, 9 już funkcjonuje, pozostałe są w trakcie procesów inwestycyjnych. Wysokość inwestycji deklarowanych przez firmy ze strefy przekracza 572 mln zł. Działające tam przedsiębiorstwa stworzyły ponad 750 nowych miejsc pracy.

Nasze projekty