W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ruszają prace nad nową wizją rozwoju Lublina do 2030

11.03.201912:45

Pomysł na prace nad nową strategią Lublina został doceniony i nagrodzony przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Nasze miasto, wspólnie z Kielcami, zwyciężyło w konkursie Human Smart Cities, poszukującym ciekawych i innowacyjnych pomysłów na realizację idei współtworzonego przez mieszkańców inteligentnego miasta przyszłości Smart City. Na 2-letni projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną strategię Lublin 2030” Miasto dostanie 3,6 mln zł.

- Wysoka, nagrodzona dotacją lokata w konkursie pokazuje, że podejście Lublina jest dobrze przemyślane i wyprzedza to, co robią i planują inne polskie miasta. Przed Lublinem dwa lata wspólnej, wytężonej pracy, do której zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta. Planujemy konfrontację potrzeb, interesów i wizji rozwoju Lublina widzianą z różnych perspektyw. Przez następne dwa lata mieszkańcy opowiedzą sobie nawzajem w jakim mieście chcą żyć w 2030 roku. Siłą Lublina jest to, że my nie boimy się tej dyskusji. Moją rolą, jako Prezydenta oraz rolą wszystkich zaangażowanych w to osób jest przygotowanie takich warunków, aby każda osoba w tym mieście miała możliwość wypowiedzenia się, niezależnie od tego jakie ma poglądy, czy jakie wyznaje wartości.  – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin jest jednym z dwóch miast powyżej 100 tys. mieszkańców, jakie otrzyma grant z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na realizację idei Human Smart Cities. W procesie aplikacji nasze miasto konkurowało z 13 innymi, m. in. z Warszawą, Poznaniem czy Gdańskiem. Konkurs „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” zorganizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest współfinansowany w 85% ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz w 15% z budżetu państwa. Przygotowany przez Lublin projekt „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną strategię Lublin 2030” opiewa na kwotę ponad 3,6 mln zł
i będzie dofinansowany w 90% ze środków zewnętrznych (wymagany minimalny wkład własny po stronie miasta to 10%).

Prace nad nową wizją rozwoju Lublina do 2030 będzie podzielona na kilka etapów. Rozpoczną się już w tym tygodniu od budowy mapy kluczowych obszarów. Zostanie to wykonane w gronie osób reprezentujących środowiska nauki, kultury, biznesu oraz społecznych organizacji, w ramach prowadzonych przez Natalię Hatalską i jej zespół Infuture Institute* warsztatów. Zdefiniowanie kluczowych obszarów, wartości i pojęć dla Lublina pozwoli zadać właściwe pytania w procesie zbierania opinii mieszkańców w ramach powszechnych konsultacji - w kolejnym etapie, w którym wykorzystamy dostępne narzędzia partycypacyjne.

W kolejnej fazie projektu, pomysły Lublinian zostaną przepracowane przez Grupy Robocze złożone z ekspertów, mieszkańców oraz środowisk społeczno-zawodowych, które stworzą katalog rozwiązań strategicznych dla poszczególnych obszarów. Rozwiązania wypracowane w poszczególnych obszarach przez grupy robocze, poddane zostaną ocenie eksperckiej oraz ponownie, pogłębionym konsultacjom społecznym. Rezultatem trwającego prawie 2 lata procesu będzie wypracowana z udziałem mieszkańców miasta narracja prezentująca szeroką wizję Lublina w 2030 roku.

Od samego początku proces będzie wspierany szeroką akcją informacyjną. W najbliższym czasie zostanie uruchomiona strona internetowa poświęcona nowej strategii, która poza informowaniem o przebiegu prac i powiązanych z nimi wydarzeniach, będzie też narzędziem komunikacji ze wszystkimi osobami, które chcą się zaangażować w proces kreowania wizji miasta.

*Natalia Hatalska - analityczka trendów, autorka bloga hatalska.com uznawanego za jeden z najbardziej wpływowych blogów w Polsce i bestsellerowej książki „Cząstki przyciągania”. Jedna z najważniejszych w Polsce analityczek przyszłości współpracująca z największymi firmami  i samorządami w kraju.

Nasze projekty