W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Sztuczna kość z nagrodą główną Konkursu Polski Produkt Przyszłości

Sztuczna kość z nagrodą główną Konkursu Polski Produkt Przyszłości
14.02.201914:36

Konkurs Polski Produkt Przyszłości promuje najbardziej innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym. 12 lutego 2019 roku w Warszawie odbyła się XXI edycja konkursu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. 

Spółka Medical Inventi S.A. została założona jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału, w celu komercjalizacji badań naukowych wdrażanych na potrzeby profilaktyki i ochrony zdrowia ludzkiego. Od momentu powstania działalność Spółki skupiona jest na przeprowadzeniu procesu komercjalizacji chronionego prawnie wynalazku o nazwie: „Kompozyt bioaktywny oraz sposób wytwarzania kompozytu bioaktywnego”. Preparat objęty jest również ochroną patentową na terenie wybranych krajów europejskich.

Biomateriał kościozastępczy FlexiOss® oparty na ceramice hydroksyapatytowej i polimerze organicznym. Pod względem składu i właściwości przypomina tkankę kostną. Charakteryzuje się biozgodnością, bioaktywnością i nietoksycznością. Z powodu wysokiej i zróżnicowanej porowatości może stanowić rusztowanie dla komórek osteogennych pochodzących ze ścian ubytku kostnego, a dzięki wysokiej reaktywności jonowej może znacząco wpływać na proces regeneracji kości. Suchy biomateriał, po namoczeniu w płynie (sól fizjologiczna, krew, osocze) wchłania go, zyskując sprężyste własności. W trakcie operacji – poprzez cięcie lub zginanie, może być dopasowywany indywidualnie do wymiarów czy kształtu uzupełnianego ubytku. Innowacyjną cechą FlexiOss® są również jego własności hemostatyczne – poprzez wchłanianie krwi w miejscu operacyjnym zapobiega powstawaniu skrzepów. Może również pełnić rolę nośnika leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać stosowanie antybiotyków w okresie okołozabiegowym. Z punktu widzenia pacjenta, FlexiOss® daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, małego ryzyka ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Kompozyt nie zawiera składowych odzwierzęcych, w przeciwieństwie do wielu komercyjnych biomateriałów stworzonych na bazie kolagenu zwierzęcego.

Nasze projekty