W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelski renesans – promocja architektury przez studentów i seniorów

Lubelski renesans – promocja architektury przez studentów i seniorów
21.04.202207:37

Projekt pn.: „Lubelski renesans – promocja architektury przez studentów i seniorów”, którego celem jest popularyzacja wiedzy wśród mieszkańców miasta na temat renesansu lubelskiego, przy wsparciu lubelskich naukowców, jak również promocja turystyczna regionu poprzez działania integrujące studentów z seniorami jest jedną ze zwycięskich inicjatyw docenionych w ramach II edycji Programu Lublin Akademicki, zgłoszoną przez Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W ramach projektu zrealizowanych zostanie pięć spacerów szlakiem renesansowego Lublina, skierowanych do lubelskich studentów oraz seniorów, amatorski film ukazujący historyczny i architektoniczny potencjał miasta oraz ogólnodostępny wykład, poświęcony renesansowi lubelskiemu.

Podczas pięciu spacerów po Lublinie, ich uczestnicy będą mieli okazję poznać bogatą historię renesansu lubelskiego. W spacerach bezpłatny udział będą mogli wziąć zarówno lubelscy seniorzy, jak i studenci lubelskich uczelni, w tym studenci pochodzący z Ukrainy (studiujący w Lublinie), którym zostanie zapewniony tłumacz. W ramach projektu powstanie również amatorski film, przedstawiający historyczny i architektoniczny potencjał Lublina. Zostanie on poddany audio transkrypcji oraz tłumaczeniu na język angielski i ukraiński, w co zaangażowani zostaną lubelscy studenci. Nad wersją merytoryczną materiałów będą czuwać lubelscy przewodnicy turystyczni, naukowcy z Katedry Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ostatnim elementem projektu będzie wykład przeprowadzony przez eksperta, pracownika naukowego jednej z lubelskich uczelni na temat genealogii i historii renesansu lubelskiego. Celem wykładu będzie przybliżenie słuchaczom (mieszkańcom Lublina) cech charakterystycznych dla tego nurtu w architekturze.

W przypadku chęci wzięcia udziału w spacerach, obowiązują wcześniejsze zapisy w Sekretariacie Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:

Sekretariat LUTW, ul. Czwartaków 15 pokój nr 9, DS „Ikar”, Lublin
tel.: 81 537 28 65 lub 510 898 079

Terminarz pierwszych spacerów:

  • 29 kwietnia 2022 r. godz. 12.00 – zbiórka na pl. Wolności „Renesans lubelski – spacer po Starym Mieście w Lublinie”, czas trwania ok. 90 min. Prowadzi: przewodnik turystyczny.
  • 13 maja 2022 r. godz. 12.30 – szczegóły niebawem. Prowadzi: dr hab. Krzysztof Gombin, Katedra Historii Sztuki KUL.
  • 20 maja 2022 r. godz. 12.30 – szczegóły niebawem. Prowadzi: dr hab. Krzysztof Gombin, Katedra Historii Sztuki KUL.

W trakcie spacerów będzie nagrywany amatorski film do celów projektu.

Ogólnodostępny wykład dla mieszkańców Lublina odbędzie się w pierwszej połowie czerwca 2022 r. Dokładna data zostanie podana niebawem przez Organizatorów.

Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Projekt realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Program Lublin Akademicki jest inicjatywą Urzędu Miasta Lublin. Celem Programu jest kreowanie wizerunku Lublina, jako miasta przyjaznego środowisku akademickiego oraz naukowemu, a także promocja osiągnięć wybitnych studentów oraz doktorantów, jak również wspieranie ich w realizacji inicjatyw akademickich.

Nasze projekty