W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Skarby Kultury Przestrzeni. Spotkanie organizacyjne

03.02.201911:07

Forum Kultury Przestrzeni zaprasza na spotkanie organizacyjne "Skarby Kultury Przestrzeni". 

Tak o projekcie piszą organizatorzy: 

Krótko mówiąc, chodzi o zorganizowanie plebiscytu-konkursu na fajne miejsca i widoki w Lublinie. Będzie to polegać na wspólnym poszukiwaniu i podziwianiu takich punktów. Każdy z nas ma takie swoje ulubione, klimatyczne zakątki. Warto się nimi podzielić i powiedzieć, dlaczego są fajne. Szczególnie cenne będą miejsca i widoki "niewidzialne" dla innych, takie "nasze". Ale nie chodzi tylko o estetykę czy historię - także o praktyczną wygodę, przytulność, przyjazność.


Projekt polega na trzech prostych krokach:

 

KROK 1. Zainspirowanie i zachęcenie mieszkańców do odkrywania w swoim otoczeniu przyjemnych, ciekawych, cennych miejsc i widoków. Nauka uzasadniania, dlaczego je lubimy, co w nich jest wyjątkowego. Chcemy, żeby mieszkańcy poczuli się Poszukiwaczami skarbów kultury przestrzeni.  

KROK 2. Sfotografowanie tych miejsc (przez samych mieszkańców lub organizatorów), opisanie ich walorów i swoich wrażeń. Zamieszczenie tych informacji w internecie (uLublin.eu, Facebook, Instagram). Chcemy, żeby Poszukiwacze coś znaleźli i zebrać znaleziska.

KROK 3. Wybór przez mieszkańców najfajniejszych propozycji spośród zebranych w drodze głosowania i przez specjalnie zaproszonych ekspertów. Przyznanie nagród (symbolicznych wyróżnień dla miejsc, ich opiekunów lub projektantów, jeśli da się ich znaleźć, oraz dla uczestników; może uda się zorganizować jakieś nagrody-upominki). Chcemy, że Poszukiwacze podzielili się swoim znaleziskami między sobą i z mieszkańcami.

Organizatorami projektu jest Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”) oraz Fundacja Krajobrazy. Ostatecznie chcielibyśmy wydać publikację-album z tymi miejscami i ich opisami. Będziemy szukać na to środków.

 

Więcej informacji i propozycje demonstracyjne Skarbów Kultury znajdują się na stronach:

http://ulublin.eu/organizacyjne/skarby-kultury-przestrzeni/

https://www.facebook.com/skarbykulturyprzestrzeni/

 

Prosimy o włączenie się w KROK 1 poprzez organizację prezentacji spacerów z mieszkańcami-czytelnikami a także o przesyłanie swoich własnych "nominacji" do Skarbów Kultury Przestrzeni.

 

Potrzebujemy pomocy w kontaktach z mieszkańcami. Ale możliwa jest szersza współpraca w organizacji.

 

Efektem projektu, oprócz wspólnej zabawy, będzie wiedza, dlaczego dane miejsca są z różnych względów miłe dla mieszkańców. Czyli o elementach otoczenia, które posiadają jakieś cechy pozytywne dla człowieka. Ta wiedza będzie docierać pośrednio zarówno do kolejnych mieszkańców, jak i do projektantów, deweloperów, władz, aby zyskali wiedzę, co jest miłe ich odbiorcom.

Skarby Kultury Przestrzeni. Spotkanie organizacyjne 
Termin: 5 lutego 2019 r., godz. 17:00
Miejsce: Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21