W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skarby Kultury Przestrzeni - wyniki

Skarby Kultury Przestrzeni - wyniki
20.11.202019:32

Forum Kultury Przestrzeni ogłosiło wyniki konkursu Skarby Kultury Przestrzeni. W tym roku wpłynęło 112 zgłoszeń, które podzielone zostały na cztery kategorie.

W pierwszy etapie mieszkańcy poprzez głosowanie wyłonili 12 nominacji do finału (po trzy na kategorię), a następnie spośród nich jury wybrało zwycięskie Skarby. Dodatkowo mieszkańcy mogli przyznać własną nagrodę, dlatego ostatecznie wybrano sześć Skarbów, bo w kategoriach Obiekt i Inne jurorzy i mieszkańcy mieli odmienne zdanie.

Wyniki tegorocznego konkursu na Skarby Kultury Przestrzeni:

Kategoria MIEJSCE - Skarb Jury i Mieszkańców – Ścieżki na Górkach Czechowskich

Kategoria WIDOK - Skarb Jury i Mieszkańców – Widok z Bronowic na Stare Miasto

Kategoria OBIEKT - Skarb Jury – Galeria Saska przy Alejach Racławickich; Skarb Mieszkańców – Balkon w podwórku na Zamojskiej 21

Kategoria INNE - Skarb Jury – Zabawy “Dzikich Dzieci”; Skarb Mieszkańców – Akcja “Posprzątajmy Lublin!”

Na te wyniki trzeba patrzeć jak na rezultat rozmowy mieszkańców o tym, co i dlaczego im się w Lublinie podoba. Każda kultura, nie tylko kultura przestrzeni, bierze się właśnie z takich rozmów. Zgłoszenia są zróżnicowane i nie da się określić, które z nich są obiektywnie “najlepsze”. Jednak dzięki nim uzyskujemy szeroki wgląd w to, co prywatnie odpowiada członkom społeczności we wspólnej przestrzeni. Dzięki dwuetapowej selekcji, najpierw nominację a potem wybór finalistów, możemy dowiedzieć się, jakie wartości z tych indywidualnie zaproponowanych mają szczególne znaczenie społeczne. 

 

W tym roku warto zwrócić uwagę na jednomyślne wybory Jury i mieszkańców w kategoriach Miejsce i Widok, co wskazuje na dużą wagę związanych z nimi wartości. Ciekawe jest też zróżnicowanie Skarbów w kategoriach Obiekt i Inne. Pokazuje to, jak szeroko możemy myśleć o kulturze przestrzeni, ile ciekawych działań się w niej mieści. Największym zainteresowaniem cieszyła się kategoria Obiekt. Tu doszło do prawdziwego współzawodnictwa między fanami poszczególnych nominacji. Najmniejszą natomiast popularnością, tak co do liczby zgłoszeń jak i głosów, cieszyła się kategoria Widok. co jest zaskakujące, zważywszy, że widok najmocniej kojarzy się z krajobrazem i jest najpopularniejszym motywem amatorskiej fotografii. I być może to właśnie powoduje, że patrzy się na krajobraz przez pryzmat autorskiej fotografii, a nie jako na cechę wspólnego otoczenia.

 

Oprócz zgłoszeń, które uzyskały tytuł Skarbu Kultury Przestrzeni 2020, warto też zwrócić uwagę na dwie nominacje, które zdobyły wiele głosów i ciekawą opinię Jurorów: ogródek artystyczny “Podwórko” przy ul. Staszica i odnowione wspólnie z mieszkańcami podwórko przy ul. Kunickiego.
Marcin Skrzypek z Forum Kultury Przestrzeni