W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Symfonia Nauki - pokaz fontanny multimedialnej

Symfonia Nauki - pokaz fontanny multimedialnej
16.09.202111:59

Już 18 września 2021 r. o godzinie 21:00 odbędzie się pokaz fontann na Placu Litewskim w Lublinie.

Widowisko multimedialne pt. „Symfonia Nauki” (Symphony of Science) powstało przy wykorzystaniu technologii audiowizualnej, którą dysponuje lubelska fontanna miejska na Placu Litewskim w Lublinie. Scenariusz pokazu zakłada prezentację potencjału oraz dokonań lubelskiego środowiska naukowego każdej z publicznych uczelni Lublina. Na potrzeby pokazu kompozytor Piotr Bańka skomponował specjalny utwór z udziałem Chórku Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk. Tekst utworu pochodzi z książki Isaaca Newtona „Matematyczne zasady filozofii przyrody” z 1687 roku i stanowi Newtonowską definicję masy.

 

Po raz pierwszy tekst Newtona został zaaranżowany i zostanie wykonany przez chór. Jest to prawykonanie zarówno w Polsce jak i na świecie. Muzycy są po wielogodzinnych próbach, podczas których musieli pokonywać problemy wykonawcze partii utrzymanych w wysokiej tessyturze głosów męskich, a także zrozumieć i wydobyć głębie i znaczenie pierwotnego tekstu. – mówi Profesor Urszula Bobryk, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej

 


Pokaz premierowy odbędzie się w dniu uroczystej inauguracji XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki, został również wpisany do repertuaru pokazów na fontannie multimedialnej na przyszły sezon, dzięki czemu będzie emitowany przez Miasto Lublin od pierwszego weekendu majowego do końca września przyszłego roku. Organizatorzy planują aby „Symfonia nauki” w wersji angielskiej („Symphony of Science”) znalazła się w programie pokazów fontann również w roku 2023, kiedy to Lublin obejmie funkcję Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Pokaz będzie transmitowany na Facebooku przez TVP3 oraz lubelskie uczelnie publiczne i Urząd Miasta Lublin.
 

Wydarzenia polecane