W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Album Lublin Filmowy – Filmowy Lublin laureatem w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2020 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Album Lublin Filmowy – Filmowy Lublin laureatem w konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku 2020 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
10.09.202110:09

Publikacja została nagrodzona w kategorii Albumy. To dzieło zbiorowe. Tekst opracował Krzysztof Załuski pod redakcją pracowników Lubelskiego Funduszu Filmowego; kierownika Grzegorza Linkowskiego, Lidii Dzierby i Łukasza Borkowskiego, który jest także autorem wielu fotografii oraz przy wsparciu dyrektora wydziału Kultury Michała Karapudy. Projekt graficzny stworzyli Idalia Smyczyńska i Robert Zając. Wydawcą albumu jest Urząd Miasta Lublin, Wydział Kultury – Lubelski Fundusz Filmowy.

Wręczenie wyróżnienia odbyło się 9 września podczas Warszawskich Targów Książki w  Pałacu Kultury i Nauki.

Jest to kompletne opracowanie od początku historii filmu w Lublinie, czyli około 100 lat wstecz do dzisiaj. Pokazuje najciekawsze dzieła filmowe, wpływ jaki film wywarł na rozwój miasta oraz perspektywy rozwoju tej branży.

Album został opracowany w związku z 10 rocznicą działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Zawiera unikatowe zdjęcia z planów filmowych, interesujące i nieznane historie związane z realizacją filmów oraz oryginalną oprawę graficzną.

Ta unikatowa pozycja na rynku wydawniczym, składa się z dwóch części, opisowej i albumowej – dwie książki w książce, wyraźnie oddzielone wewnętrznymi okładkami zawierającymi panoramiczne fotografie z planów. Z jednej strony szlachetne materiały – wysokiej jakości papiery Arctic Volume i Sirio Pearl Silver metalizowany papier, który ma w dalszym planie przywodzić skojarzenia ze srebrnym ekranem. Z drugiej: nowoczesne i odważne rozwiązanie w postaci oprawy szwajcarskiej, w której po rozłożeni widoczny jest otwarty grzbiet książki.

Na wstępie książki widnieje – indeks filmów zrealizowanych w Lublinie z odnośnikami do stron. W części opisowej dynamiczny layout, który jest w stanie pomieścić zróżnicowane treść. Zdjęcia ilustrujące tekst zostały wydrukowane w technice duotonu, nawiązujące do fotografii lubelskiego mistrza Edwarda Hartwiga. Sekwencje zdjęć tworzą mikronarracje budowane w oparciu o zestawienia scen, motywów, układów kompozycyjnych.
Wydawnictwo prezentuje po raz pierwszy Lubelski Szlak Filmowy oparty na najważniejszych lokacjach filmowych.