W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Album Lublin Filmowy nominowanyw Konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku

Album Lublin Filmowy nominowanyw Konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku
30.07.202107:51

W 61 Konkursie Najpiękniejsza Książka Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek został nominowany album Lubelskiego Funduszu Filmowego "Lublin Filmowy - Filmowy Lublin" w kategorii ALBUMY. W konkursie są nagrodzone i wyróżnione prace które odznaczają się nie tylko ciekawymi, ambitnymi tematami wnoszącymi nową wiedzę, ale także starannością edytorską, estetyczną formą i ciekawym doborem ilustracji.

Wydawnictwo „Lublin Filmowy -Filmowy Lublin” powstało pod redakcją pracowników Lubelskiego Funduszu Filmowego; kierownika Grzegorza Linkowskiego, Lidii Dzierby i Łukasza Borkowskiego, który jest także autorem wielu fotografii oraz tekstem lubelskiego dziennikarza Krzysztofa Załuskiego. To album podsumowujący ponad 10 – lecie działalności Lubelskiego Funduszu Filmowego. Zawiera unikatowe zdjęcia z planów filmowych, interesujące i nieznane historie związane z realizacją filmów oraz oryginalną oprawę graficzną. Mówi o dalszych projektach rozwoju tej dziedziny w Lublinie. Unikalny album składa się z dwóch części, opisowej i albumowej – dwie książki w książce, wyraźnie oddzielone wewnętrznymi okładkami zawierającymi panoramiczne fotografie z planów. Z jednej strony szlachetne materiały – wysokiej jakości papiery Arctic Volume i Sirio Pearl Silver metalizowany papier, który ma w dalszym planie przywodzić skojarzenia ze srebrnym ekranem. Z drugiej: nowoczesne i odważne rozwiązanie w postaci oprawy szwajcarskiej, w której po rozłożeni widoczny jest otwarty grzbiet książki. Na wstępie książki jest zawarty – indeks filmów zrealizowanych w Lublinie z odnośnikami do stron. W części opisowej dynamiczny layout, który jest w stanie pomieścić zróżnicowane treść. Zdjęcia ilustrujące tekst zostały wydrukowane w technice duotonu, nawiązujące do fotografii lubelskiego mistrza Edwarda Hartwiga. Wydawnictwo prezentuje lokacje filmowe – odnoszące się bezpośrednio do opisanego w Albumie Lubelskiego Szlaku Filmowego. Sekwencje zdjęć tworzą mikronarracje budowane w oparciu o zestawienia scen, motywów, układów kompozycyjnych.
Publikacja została wydana we wrześniu 2020 r., jest to kompletne opracowanie dotyczące początków i perspektyw branży filmowej w Lublinie, jej dokonań, planów i wpływu na rozwój miasta. W związku z pandemią covid-19 promocja książki została przeniesiona na ten rok.