W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Cudak" zdjęcia w Lublinie dobiegły końca

"Cudak" zdjęcia w Lublinie dobiegły końca
19.10.202011:42

Od 30 września do 3 października na terenie lubelskiego Starego Miasta kręcono ujęcia do najnowszego filmu w reżyserii Anny Kazejak - "Cudak".

„Cudak” – historia Romka, muzyka z Radomia, który wyprowadza z getta kolegę – wybitnie uzdolnionego skrzypka, żeby grał z nim w orkiestrze, min. W burdelu, którego stałymi gośćmi są Niemcy. Początkowo robi to głównie po to, by lepszy muzyk zapewnił większe dochody całej orkiestrze. Z czasem Roman coraz bardziej angażuje się w pomaganie, wreszcie decyduje się wyprowadzić z getta i przyjąć do swojego mieszkania skrzypka i jego córkę.

To jeden z filmów powstających w ramach cyklu: „Kto ratuje jedno życie..” - cyklu telewizyjnych filmów fabularnych opowiadających historie Polaków ratujących żydowskich sąsiadów, przyjaciół lub nieznajomych podczas II Wojny Światowej.

Filmy mają ukazywać czynne bohaterstwo, które kryć się może choćby w drobnej decyzji, kładąc nacisk na perspektywę tych, którzy pomagali, a nie tylko na wspomnienia Ocalonych, pokazać heroizm nie przez martyrologię, ale wysiłek i odwagę ocalenia życia drugiego człowieka.

W filmie grają: Kazimierz Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska, Ninel Kos, Hubert Sycz, Mateusz Król, Sebastian Ziomek, Andrzej Danieluk, Agnieszka Sienkiewicz.

Producent Akson Studio dla TVP.