W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Emisja serialu "Matylda" kręconego w Lublinie!

Emisja serialu "Matylda" kręconego w Lublinie!
12.03.202407:58

Widzowie mogli obejrzeć pierwszy odcinek serial pt. „Matylda” w reżyserii Krzysztofa Langa realizowany dla TVP. Emisja miała miejsce w niedzielę 10 marca 2024 roku w Programie 1 TVP.

Zdjęcia ruszyły w sierpniu 2023 roku, nakręcono 6 odcinków. Lublin gra XIX Lublin, zdjęcia realizowano min. na Rynku, w Śródmieściu oraz w Muzeum Wsi Lubelskiej. Historia filmu toczy się pod koniec XIX wieku w pensji dla dziewcząt „z dobrego domu”. „Matylda” to serial, w którym ludzkie namiętności przeplatają się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. To historia o walce o prawa, honor i najwyższą cnotę, jaką jest miłość. W środku toczącej się emancypacji kobiet, współpracy z zaborcą i emigracją zarobkową poznajemy tytułową bohaterkę – niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, która jest córką byłego powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Dziewczyna nie akceptuje świata takim, jakim jest. Buntuje się wobec utartych reguł i wierzy w to, że może oczekiwać od życia więcej, niż dostaje. Jej postawa nie jest jednak mile widziana w społeczeństwie, co przysporzy jej wielu kłopotów. Serial „Matylda” przedstawia szeroki wachlarz uczuć, ale też cały przekrój XIX-wiecznego społeczeństwa polskiego. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska.

Realizację serialu wspierał organizacyjnie Lubelski Fundusz Filmowy.