W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film "Carte Blanche" wygrywa w Szanghaju!

Film "Carte Blanche" wygrywa w Szanghaju!
22.06.201508:40

 

Jury pod przewodnictwem wybitnego rosyjskiego reżysera, Andrieja Zwiagincewa ("Lewiatan", "Powrót") przyznało jednogłośnie filmowi „CARTE BLANCHE” w reżyserii Jacka Lusińskiego nagrodę Jury Grand Prix na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela (Andrzej Chyra), który postanawia ukrywać postępującą utratę wzroku przed otoczeniem, zyskała wielkie uznanie w oczach jury i bardzo spodobała się zagranicznym widzom festiwalu. Film został wyprodukowany przez AURUM FILM w koprodukcji z ORANGE POLSKA i firmą LIGHTCRAFT, a także był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Lublin w ramach Lubelskiego Funduszu Filmowego. - "To opowieść o człowieku, któremu nagle zaczyna rozpadać się świat i który staje przed wyborem: zwyciężę, czy będę zwyciężony?" - mówił przed premierą reżyser i scenarzysta. W roli głównej wystąpił Andrzej Chyra, partnerują mu m.in. Eliza Rycembel i Arkadiusz Jakubik.

To film niemal zupełnie nakręcony w Lublinie: wnętrza i plenery pokazały miasto współczesne z charakterystycznymi trolejbusami i piękną starówką. To pierwszy film fabularny, w którym główną rolę na dużym ekranie zagrał Lublin. Atutem filmu jest jego uniwersalny przekaz i ciekawy scenariusz.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju to jeden z największych festiwali filmowych w Azji. Należy do tzw. kategorii A festiwali filmowych przyznawanej przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych. Taką samą kategorię mają festiwale w Cannes, Wenecji czy Berlinie.