W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Leszek Bodzak otrzymał Medal Prezydenta Lublina, będziei robił film o Beacie Kozidrak!

Leszek Bodzak otrzymał Medal Prezydenta Lublina, będziei robił film o Beacie Kozidrak!
19.10.202012:00

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin odznaczył Medalem Prezydenta Leszka Bodzaka, lubelskego producenta filmowego Aurum Film, twórcę  takich filmów jak: „Carte blanche”, „Ostatnia rodzina”, „Ciemno prawie noc”,  który był nominowany do OSKARA za obraz „Boże ciało”. Podczas konferencji prasowej gościem specjalnym była także gwiazda polskiej piosenki Beata Kozidrak z grupy BAJM. Podczas spotkania Leszek Bodzak ogłosił rozpoczęcie nowego projektu - film biograficzny o życiu polskiej gwiazdy Beaty Kozidrak. Piosenkarka już współpracuje nad scenariuszem. Prezydent Lublina poinformował dziennikarzy, że i tym razem miasto wesprze finansowo film, którego akcja dotyczny lubelskiej wokalistki i toczyć się będzie w naszym mieście. Premiera jest przewidywana na 2022/23 rok. Film wyreżyseruje Piotr Domalewski.

Kim jest LESZEK BODZAK – PRODUCENT AURUM FILM

LUBLIN

Urodzony 1979.12.13 w Świdniku. Ukończył Wydział Prawa na UMCS, ekspert z zakresu pozyskiwania i zarządzania funduszami unijnymi - teraz jeden z wiodących producentów filmowych w Polsce.

Leszek Bodzak od dziecka fascynuje się kinem i muzyką. Jak przyznaje w jednym z wywiadów, produkcji filmowej częściowo uczył się sam i na studiach podyplomowych. Obejrzał tysiące filmów i ta pasja przemieniła się w jedną z najlepszych polskich firm produkujących filmy - spółkę Aurum Film. Według portalu Wirtualne Media w 2019 roku spółka Aurum Film osiągnęła 36,52 mln zł przychodów sprzedażowych i 5,58 mln zł pozostałych wpływów, a przy 39,63 mln zł kosztów operacyjnych miała 2,19 mln zł zysku netto. Spółka Aurum Film jest zarejestrowana w Lublinie, w ramach rozwoju Leszek Bodzak otworzył siedzibę w Warszawie.

Zaczynał w Lublinie, na swoje pierwsze projekty filmowe otrzymał wsparcie finansowe od Lubelskiego Funduszu Filmowego. Były to dokumenty: „La, la, la - rzecz o Marcinie Różyckim” reż. Grażyna Stankiewicz, Wyślę wam kartkę” reż. Anna Duda – Ziętek oraz film fabularny „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego. Ten film okazał się przełomem w karierze Leszka Bodzaka.

Projekt Bodzaka dostał dotację z PISF na produkcję filmu fabularnego. LFF wsparł produkcje ponieważ akcja toczyła się we współczesnym Lublinie, fabuła była oparta na prawdziwej historii lubelskiego nauczyciela tracącego wzrok. Główną rolę zagrał Andrzej Chyra, partnerował mu Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel i Urszula Grabowska. Historia okazała się hitem.

Leszek Bodzak otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Film zdobył także uznanie na świecie. Jury pod przewodnictwem wybitnego rosyjskiego reżysera, Andrieja Zwiagincewa przyznało filmowi „Carte Blanche” w reż. Jacka Lusińskiego nagrodę Jury Grand Prix na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Film obejrzało prawie 300 tys. widzów w polskich kinach.

Był producentem wykonawczym dokumentu Andrzeja Titkowa „Album rodzinny” dofinansowanego przez LFF.

WARSZAWA

Następne filmy to: „Ostatnia rodzina”reż. Jan P. Makuszyńki według scenariusza Roberta Bolesty opartego na losach Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich, „Gotowi na wszystko. Exterminator film komediowy w reż. Michała Rogalskiego, „Żmijowisko” serial kryminalny reż. Łukasz Palkowski,

Ciemno prawie noc” reż. Borys Lankosz na podstawie powieści Joanny Bator o tym samym tytule, „Boże ciało” reż. Jan Komasa według scenariusza Mateusza Pacewicza.

Każda z tych produkcji znalazła uznanie wśród widzów i krytyków filmowych.

Za film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, zrealizowanego według scenariusza Mateusza Pacewicza Leszek Bodzak został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Światowa premiera filmu odbyła się 2 września 2019 w sekcji Venice Days na 76. MFF w Wenecji. Film został sprzedany na rynek USA, amerykańskim dystrybutorem filmu jest Film Movment. Film został również zakwalifikowany do sekcji Contemporary World Cinema na 44. MFF w Toronto. W Palm Springs International Film Festival otrzymał dwie nagrody: Główny bohater Bartosz Bielenia otrzymał nagrodę FIPRESCI dla najlepszego aktora, a jury młodzieżowe przyznało filmowi Young Cineastes Award.

Podczas Brasilia International Film Festival - BIIFF Leszek Bodzak zdobył główną nagrodę jury oraz nagrodę krytyków. Został nominowany do 13th Houston Film Critics Society Awards. „Boże ciało” zostało sprzedane do prawie 40 krajów i zaproszone na prawie 60 festiwali na całym świecie.

Leszk Bodzak jest laureatem Złotych Lwów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego producenta na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym za film „Ostatnia Rodzina”.

Na liście najlepszych polskich filmów ostatniego 20-lecia przygotowanej przez portal Gazeta.pl znalazły się aż dwie jego produkcje: „Ostatnia Rodzina” oraz „Boże ciało”. Leszek Bodzak został członkiem Polskiej Komisji Oscarowej a także jest w składzie jury pierwszej edycji SCRIPT WARS.

PRZED PREMIERĄ

Najnowsze produkcje, które jeszcze nie trafiły na ekrany: projekt "Nangar Khel – Zdradzeni” opartego na faktach, na podstawie książki Edyty Żemły "Zdradzeni" i w reżyserii Piotra Domalewskiego, który na rozwój projektu otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zakończono produkcję „Magnezja” - to historia gangsterska z pogranicza polsko-sowieckiego, z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. reż. Maciej Bochniak oraz film „Król” na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha w reż. Jana P. Makuszyńkiego. Znana jest już wstępna data premiery filmu Jana P. Matuszyńskiego zatytułowanego „Żeby nie było śladów”. To ekranizacja cenionej książki-reportażu Cezarego Łazarewicza o okolicznościach śmierci Grzegorza Przemyka. Według wstępnych informacji premiera filmu zapowiadana jest na 8 października 2021 roku.

Na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się zdjęcia do filmu „Śubuk” Jacka Lusińskiego.